Ranking antywirusów: Kaspersky nie jest już liderem, Defender rośnie w siłę

Ranking antywirusów: Kaspersky nie jest już liderem, Defender rośnie w siłę

Ranking antywirusów: Kaspersky nie jest już liderem, Defender rośnie w siłę
Oskar Ziomek
29.05.2018 17:10

Niemiecki niezależny instytut bezpieczeństwa AV-Test opublikował kwietniowy ranking komputerowych antywirusów dla Windowsa 10. W zestawieniu jak zwykle znalazło się porównanie wyników z zakresu testów skuteczności, wydajności i użyteczności oprogramowania z punktu widzenia użytkownika. To pierwsze tego typu zestawienie AV-Testu w 2018 roku i niektóre wyniki mogą być zaskakujące.

Po pierwsze na pozycji lidera (jak miało to miejsce w poprzednim zestawieniu, w grudniu 2017 roku), nie ma już antywirusów Kaspersky'ego, McAfee i VIPRE Security. Teraz pierwsze lokaty należą do produktów zabezpieczających firm Avira oraz AhnLab; obydwa antywirusy otrzymały maksymalną notę 18 punktów (po 6 w każdej z testowanych kategorii). Programy Kaspersky'ego i McAfee zdobyły po 17,5 pkt., podobnie zresztą jak zabezpieczenie Trend Micro. Co ciekawe, w każdym z tych trzech przypadków pół punktu odjęto w kategorii wydajności, zaś skuteczność i możliwości oceniono najwyżej.

Najlepsze antywirusy dla Windowsa 10 w kwietniu 2018r. Źródło: AV-Test, Softpedia.
Najlepsze antywirusy dla Windowsa 10 w kwietniu 2018r. Źródło: AV-Test, Softpedia.

Wszystko wskazuje na to, że na tle konkurencji Bitdefender nie nadąża z uzupełnianiem swojej aplikacji o dodatkowe funkcje. Wydajność i skuteczność aplikacji stoi niezmiennie na najwyższym poziomie, ale sukcesywnie spada nota za użyteczność. W grudniu było to 5,5 pkt, tym razem jest to tylko 5 punktów. Sumaryczny wynik 17 punktów spowodował, że Bitdefender stracił przyznawaną przez AV-Test odznakę TOP.

Warto również odnotować, że niezłą pozycję trzyma także Microsoft Defender. Wbudowana w Windowsa 10 ochrona uzyskała w teście 16,5 pkt. To co prawda taki sam sumaryczny wynik jak w poprzednim zestawieniu, jednak wówczas była to przedostatnia nota w tabeli, a tym razem jest to już piąty od końca wynik, któremu zdecydowanie bliżej do czołówki, niż końca stawki. Najniżej w zestawieniu oceniono oprogramowanie PC Pitstop, zaledwie na 13 punktów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)