Ransomware w 2020 roku: w pierwszej połowie 715 proc. więcej ataków niż rok temu

Ransomware w 2020 roku: w pierwszej połowie 715 proc. więcej ataków niż rok temu16.09.2020 16:58
Liczba ataków ransomware szybko rośnie, fot. Pixabay
Liczba ataków ransomware szybko rośnie, fot. Pixabay

Liczba ataków ransomware rośnie w bardzo szybkim tempie. Jak wynika z opublikowanego przez Bitdefendera raportu Mid-Year Threat Landscape, wyraźny wzrost związany jest z pandemią koronawirusa. Cyberprzestępcy szybko podchwycili nośność tematu i panującą dezinformację, aby nakłaniać nieświadomych użytkowników do częstszego niż zwykle klikania w podejrzane linki i otwierania zainfekowanych załączników e-maili.

Jak wynika ze statystyk, w pierwszej połowie 2020 roku (w porównaniu z tym samym okresem z roku poprzedniego) liczba ataków związanych z żądaniami okupu wzrosła aż o 715 procent. Bitdefender zaznacza przy tym, że ransomware stale ewoluuje, w związku z czym wskazać na jedno, konkretne zagrożenie, które sieje największe spustoszenie. Przykładami może być jednak oprogramowanie GrandCab czy REvil.

Z obserwacji ransomware w ostatnim czasie wynika, że przestępcy coraz częściej grożą nie tyle brakiem możliwości odblokowania dostępu do danych, co ich upublicznieniem. Taka groźba okazuje się być skuteczniejsza i częściej prowadzi do uzyskania oczekiwanego zysku. Warto mieć przy tym na uwadze, że kampanie z ransomware w roli głównej najczęściej wycelowane są w firmy, w przypadku których upublicznienie jakichkolwiek danych jest poważniejszym zagrożeniem, niż gdyby chodziło na przykład o dokumenty prywatnej osoby.

W pierwszy półroczu 2020 roku odnotowano także duży wzrost liczby exploitów. Jest ich o 405 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku. W tym przypadku chodzi o uruchomienie złośliwego kodu na komputerze ofiary, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu niezałatanych luk w oprogramowaniu. Celem jest przejęcie kontroli nad komputerem wybranej osoby, co można wykorzystać do innych przestępstw czy kradzieży danych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)