Raport konsumencki: co czwarte urządzenie Microsoft Surface nie wytrzyma dwóch lat

Raport konsumencki: co czwarte urządzenie Microsoft Surface nie wytrzyma dwóch lat

Raport konsumencki: co czwarte urządzenie Microsoft Surface nie wytrzyma dwóch lat
11.08.2017 12:13

Najnowszy komputer Microsoftu, laptop Surface, wkrótce po swojejpremierze okazał się urządzeniem niemożliwym do naprawy – wdziesięciostopniowej skali ekspertów z serwisu iFixit otrzymałzeropunktów. Inne urządzenia Surface też nie są znacząco lepsze.Najnowszy Surface Pro 5 może pochwalić się wynikiem 1/10. Gdybyjeszcze były to jakościowo dobre urządzenia, nie byłoby problemu,kiepska naprawialność to nieunikniona konsekwencja ultramobilności.Najnowsze badania amerykańskiego magazynu konsumentów ConsumerReports pokazują jednak, że o jakości mówić tu nie można.

Jeden na cztery laptopy czy tablety Surface nie przeżyje dwóchlat – twierdzą autorzy raportu,poświęconego zarówno urządzeniom z odłączalnymi klawiaturami,jak i tym w bardziej klasycznej formie. W konsekwencji ConsumerReports wycofuje swoją rekomendację dla tych produktów, mimo że wpierwszych testach zostały one ocenione wysoko pod względem jakościwyświetlacza, czasu pracy na akumulatorze i ergonomii.

Jednak poziom awaryjności tych urządzeń daleko wybiegać mapoza standardy wyznaczone poprzez statystyczne modele magazynu. Zbadań przeprowadzonych od stycznia do marca tego roku wśród 90tysięcy właścicieli nowych laptopów i tabletów wynika, że wwielu wypadkach urządzenia Surface miały mieć problemy zrozruchem, zawieszaniem się, niespodziewanymi wyłączeniami czynieresponsywnymi ekranami dotykowymi.

Oczywiście badaniu można zarzucić to, że wzięto pod uwagęurządzenia poprzednich generacji, podczas gdy Surface rozwinęłosię od tego czasu – ale Consumer Reports podkreśla, że takieanalizy przeprowadza dla urządzeń innych firm z wysokąskutecznością przewidywań. W 2015 roku analogicznie wycofałoswoje rekomendacje dla trzech laptopów HP i jednego Lenovo, którefaktycznie z czasem zaczęły przynosić problemy swoim właścicielom.

Wycofanie rekomendacji dla laptopa Surface (w wersjach 128 GB i256 GB SSD), hybrydowego Surface Booka (w wersjach 128 i 512 GB SSD)oraz nowego Surface Pro 5 ma być więc jedynie potraktowane troskąo konsumentów, którzy by chcieli kupić sobie drogi laptop na lata.

O tym, że Surface ma takie problemy już dzisiaj świadczyć mogąnp. doniesienia internautów o słynnym Sleep of death, awariipolegającej na tym, że uśpiony na kilka godzin laptop czy tabletjuż się nie wybudza, trzeba go startować od nowa, w nadziei żeżadne pliki nie uległy uszkodzeniu podczas nieplanowanegowyłączenia. Głośno było też o zeszłorocznej akcji wymianykabli zasilających urządzeń Surface, które nagrzewały sięniekiedy tak, że groziły pożarem.

Microsoft oczywiście odrzucił zarzuty Consumer Reports. Rzecznikfirmy stwierdził, że realne dane o naprawach Surface dalekoodbiegają od modeli statystycznych konsumenckiego serwisu, awycofanie rekomendacji nie odzwierciedla prawdziwych doświadczeńużytkowników Surface, nie ujmuje też ulepszeń wydajności iniezawodności poczynionych w kolejnych generacjach tego sprzętu.Nie wyjaśniono jednak, jakie to ulepszenia wydajności zostałyzrobione w ciągu ostatnich lat.

Kto ma rację w sporze Consumer Reports i Microsoft – tego niewiemy. Na pewno rację ma iFixit. Urządzenia Surface sąprojektowane tak, by ich naprawa była niemożliwa, a one same kiedyśw końcu zostały elektrośmieciami. To właśnie taki nienaprawialnysprzęt miałby zniknąć z europejskiego rynku, gdyby przyjętyostatnio przez Parlament Europejski zbiórrekomendacji wszedł w życie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)