Raspberry Pi 3 Model A+ to malutki komputer o dużej mocy za jedyne 25 dolarów

Raspberry Pi 3 Model A+ to malutki komputer o dużej mocy za jedyne 25 dolarów

15.11.2018 18:05, aktualizacja: 11.02.2019 19:55

Jeśli interesujecie się elektroniką albo edukacyjnymi zastosowaniami komputerów, na pewno są wam znane minikomputery Raspberry Pi. Wprowadzone w 2012 roku urządzenia podbiły serca hobbistów sporymi możliwościami i niewielką ceną. Nowy model, nazwany Raspberry Pi 3 A+ doskonale wpisuje się w ten zamysł.

Raspberry Pi 3 Model A+ ma bardzo dobre proporcje możliwości do ceny. Tradycyjnie modele z serii A/A+ są mniejsze i uboższe od serii B/B++, ale w parze z ograniczeniami idzie bardzo dobra cena. W przypadku Raspberry Pi 3 A+ wyrzeczeń jest niewiele w porównaniu z większym B+. Wiekszość udogodnień została przeniesiona na mniejszą płytkę.

Raspberry Pi 3 Model A+
Raspberry Pi 3 Model A+
Raspberry Pi 3 Model A+
Raspberry Pi 3 Model A+

Podobnie jak w „dużym” Raspberry Pi 3 B+, tu także znajdziemy 64-bitowy, 4-rdzeniowy (Cortex-A53) procesor ARM 1,4 GHz (Broadcom BCM2837B0). łączność zapewnia dwuzakresowe WiFi 802.11 ac, działające w pasmach 2.4 i 5 GHz oraz Bluetooth 4.2 z BLE. Komputerek ma też złącze HDMI, gniazdo na kartę microSD i 4-pinowe wyjście audio stereo z gniazdem jack 3,5 mm. Na płytce znajdziemy też port CSI do podłączenia kamery, DSI dla ekranu oraz 40-pinowy GPIO.

Czego więc nie ma? Przede wszystkim model A+ ma o połowę mniej RAM-u niż B+, czyli 512 MB LPDDR2 SDRAM. Stracił też gniazdo ethernetowe i jedno z gniazd USB. Pozwoliło to obniżyć cenę do 25 dolarów, co oznacza, że w Polsce komputerek powinien kosztować około 100 zł. Od grudnia będzie do niego dostępna także oficjalna obudowa.

Fundacja Raspberry Pi, produkująca komputerki z malinką, przyznaje, że jest to produkt „cierpki”. W marcu zapadła decyzja, że platforma 3+ będzie ostatnią z klasycznych Raspberry Pi, gdyż nie ma tu już miejsca na dalszy rozwój. By pójść dalej, potrzebny jest nowy układ SoC z inną podstawką i odpowiadająca im nowsza technika budowy pamięci. Model 3 A+ powstał wyłącznie na życzenie użytkowników, którym potrzebna jest mniejsza płytka. To już na pewno ostatni model z serii. Projektanci z Fundacji mogą przystąpić do projektowania zupełnie nowej generacji komputerków. Praspberry Pi 3 Model A+ będzie produkowany przynajmniej do stycznia 2023 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)