Raspberry Pi dostało oficjalny, pomysłowy wyświetlacz dotykowy

Raspberry Pi dostało oficjalny, pomysłowy wyświetlacz dotykowy

08.09.2015 14:00, aktual.: 09.09.2015 09:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Popularne jednopłytkowe mikrokomputerki Raspberry Pi będziemożna teraz łatwo przerobić w tablety czy kioski internetowe, aich kreatywni posiadacze wymyślą pewnie jeszcze lepszezastosowania. Raspberry Pi Foundation ogłosiło dostępnośćoficjalnego dotykowego wyświetlacza dla Maliny. Niestety cena niejest niska – to 60 dolarów, więcej niż niejeden chiński tablet.

Za te 60 dolarów (plus podatki i koszty wysyłki) dostaniemypomysłowo zaprojektowany wyświetlacz z dotykowym, 10-punktowymekranem pojemnościowym, o przekątnej 7”, rozdzielczości 800×480pikseli, odświeżaniu 60 FPS i 24-bitowej głębi koloru. Wraz zramką rozmiary całości wynoszą 194×110×20mm. Z tyłu widać punkty mocowania, dzięki którym łatwo zamocowaćRaspberry Pi, oraz wyprowadzoną taśmę sygnałową z konwerteremsygnału, którą podłącza się do złącza DSI.

Czemu nie wykorzystano HDMI? Autorzy tego rozwiązania tłumaczą,że elektronika wykorzystywana do tłumaczenia sygnału z HDMI nasygnał dla panelu wyświetlacza jest zbyt kosztowna. Z kolei pomysłna wykorzystanie często stosowanego w tabletach i smartfonachsygnału DPI (Display Parallel Interface) przez złącze GPIO zająłbywszystkie jego piny i uczynił niemożliwym podpięcie innychrozszerzeń.

Obraz

Zdecydowano się więc wykorzystać złącze DSI, charakteryzującesię niskim szumem i niskim zużyciem energii. Jego wadą jest brakdostępnych na rynku wyświetlaczy – zdecydowano się więczbudować konwerter DSI-DPI, łącząc najlepsze cechy obu rozwiązań.A co z zasilaniem? Możliwości są trzy: zewnętrzny zasilacz,podpięcie do portu USB, albo wykorzystanie wyjścia GPIO i podpięciesię do pinów +5V i GND na płytce Maliny.

Kivy, the Raspberry Pi Touch Display, and GPIO

Gotowy jest już oficjalny linuksowy sterownik, dzięki któremuRaspberry Pi tak podłączony wyświetlacz wykryje i użyje zamiastHDMI, jak również obsłuży zdarzenia dotykowe. Raspberry PiFoundation poleca stosowanie pythonowego frameworka Kivy do budowyaplikacji działających na oficjalnym wyświetlaczu. Sądząc poprzedstawionych klipach wideo, sprawdza się to bardzo dobrze.

Pierwszym sklepem, który wprowadził wyświetlacz do sprzedaży,jest brytyjskiSwag. Cena wynosi tam 48 funtów. Uwaga: sprzęt nie jestkompatybilny ze starszymi wersjami Maliny, jedynie z modelamiRaspberry PI Model A+, Raspberry Pi Model B+, oraz Raspberry Pi 2Model B.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)