Raspberry Pi Pico. Idealny mikrokontroler do nauki za śmieszne pieniądze

fot. Raspberry Pi Foundation
fot. Raspberry Pi Foundation

22.01.2021 16:40, aktual.: 06.03.2024 21:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacja Raspberry Pi Foundation ogłosiła nowy mikrokontroler Raspberry Pi Pico. Można go używać do sterowania innymi urządzeniami elektronicznymi i programować pod niego polecenia. Sprzęt ten jest niezwykle tani i doskonale nadaje się w celach edukacyjnych.

Raspberry Pi Pico to pierwszy mikrokontroler od Raspberry Pi Foundation, który korzysta z własnego układu, RP2040.

Takiego rodzaju gadżet pozwala na stworzenie własnego kodu, którym potem Raspberry Pi jest w stanie kontrolować zewnętrzne urządzenia.

Raspberry Pi Pico korzysta z dwurdzeniowego procesora mobilnego ARM Cortex M0+ (133 Mhz), ma 264 KB RAM-u oraz 2 MB pamięci flash.

Na sprzęcie znajduje się 26 pinów GPIO (pracują z napięciem 3,3 V), a także port micro-USB i czujnik temperatury. Raspberry Pi Pico można uzupełnić o dodatkowe 16 MB pamięci flash. Jego cena wynosi 19,90 zł.

Pico nie dysponuje modułem łączności Bluetooth ani Wi-Fi, ale można natomiast z łatwością podłączyć go do komputera przy pomocy portu micro-USB. Mikrokontroler obsługuje język programowania C i CC+, jak również MicroPython, który jest wariacją popularnego Pythona, ale z myślą o mikrokontrolerach.

Układ RP2040 ma zwiastować początek całej rodziny urządzeń opartych o niego. Zewnętrzni producenci, tacy jak Adafruit, Arduino, Pimoroni i Sparkfun też będą tworzyć własne mikrokontrolery z RP2040.

Raspberry Pi Pico to kolejny przydatny gadżet dla elektroników-hobbistów oraz mogący przydać się w sektorze edukacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (43)
Zobacz także