MacOSGrafikaKatalogowanie i obróbka zdjęćRawTherapee
RawTherapee ikona

RawTherapee5.8

Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku pomyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

RawTherapee to jeden z najlepszych programów do „wywoływania” cyfrowych negatywów i niedestruktywnej edycji zdjęć. Program pracuje w 96-bitowej (zmiennoprzecinkowej) przestrzeni barw, co daje mu niebanalne możliwości przy pracy z kolorem.

RawTherapee może pochwalić się dostępnością różnych algorytmów demozaikowania (AMaZE, DCB, AHD, EAHD, HPHD, IGV, LMMSE, VNG4, Mono i Fast) i odszumiania (luminancja, chrominancja, usuwanie szumu impulsowego (metoda „pieprz i sól”), co daje sporo możliwości przy wydobywaniu szczegółów zdjęć. Zestaw uzupełnia maska wyostrzająca, rozplot Lucy–Richardson i możliwość dynamicznej zmiany kontrastu na podstawie szczegółowości obszaru zdjęcia. Kontrolę nad kolorem dają ustawienia balansu bieli, krzywe HSV i Lab, barwienia i mapowania tonów (pseudo-HDR). Nie zabrakło zarządzania widocznymi kolorami na podstawie profili sprzętu i potężnego modułu CIE.

RawTherapee jest programem bardzo wydajnym dzięki wielowątkowym algorytmom, wykorzystującym możliwości współczesnych procesorów. Ładowanie miniaturek jest szybkie dzięki stosowaniu tymczasowych, małych obrazów, w możliwość równoległej edycji pozwala pracować na kilku zdjęciach na raz w kartach, można też wygodnie korzystać z dwóch ekranów. Ustawienia edycji można kopiować do innych zdjęć, można też przetwarzać je automatycznie po załadowaniu do kolejki.

RawTherapee obsługuje praktycznie wszystkie formaty RAW-ów zapisanych przez aparaty cyfrowe, nawet niektóre średnioformatowe. Program poradzi sobie z 16- 24- i 32-bitowymi RAW-ami, a także formatem HDR-DNG. Nic nie stoi na przeszkodzie, by obrabiać w nim także pliki JPG, PNG czy TIFF. 16-bitowe TIFF-y można wysyłać bezpośrednio do GIMP-a, jeśli jest zainstalowany w systemie.

Ocena redakcji
4.5
Ocena użytkowników
-.-
Twoja ocena
Liczba pobrań1 580
Data aktualizacji28 sie 2020
Rozmiar pliku84.98 MB
System operacyjnymacOS
LicencjaBezpłatna
RawTherapee ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)