Razem przeciwko trollom patentowym

Razem przeciwko trollom patentowym

Marcin Paterek
06.04.2013 15:38

Google, BlackBerry, EarthLink i Red Hat wysłały do Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oraz Federalnej Komisji Handlu list (PDF), w którym zachęcają do zainteresowania się sprawą trolli patentowych. W 21-stronicowym dokumencie firmy przekonują, że pozwy o naruszanie praw do wynalazku zwyczajnie wymknęły się spod kontroli. Według wyliczeń autorów listu firmy posiadające patenty, ale nie wykorzystujące ich w produkcji, składają obecnie czterokrotnie więcej pozwów niż w 2005 roku. W sumie ponad sześć na dziesięć spraw wytaczanych jest przez trolle.

Obraz

Same pozwy to jednak tylko część problemu. Matthew Bye z Google zwraca uwagę także na bardzo niebezpieczny trend wśród wielkich koncernów, jakim jest przekazywanie patentów mniejszym firmom i jednoczesne zachęcanie do wykorzystania ich przeciwko swoim rywalom. Walka z takim „korsarstwem patentowym” jest dość uciążliwa, ponieważ z uwagi na to, iż firmy te zazwyczaj niczego nie produkują, nie można je w odpowiedzi pozwać o naruszanie własnych praw. Według Google tę bezkarność wykorzystują koncerny, które nie mają ochoty oficjalnie włączać się do sporów sądowych. Rzekomo dochodzi nawet do tego, że „korsarze” dzielą się zasądzonymi pieniędzmi z firmami, od których otrzymały prawa do wynalazków.

Ostatnim problemem, na jaki autorzy listu zwracają uwagę, jest tworzenie czegoś na kształt piramid patentowych — koncerny dzielą swój katalog wynalazków pomiędzy kilka mniejszych firm, a próba wykorzystania jednego z patentów zazwyczaj pociąga za sobą konieczność wykupienia kolejnych. W ten sposób zwiększa się sumaryczny koszt transakcji, co w efekcie odbija się na ostatecznej cenie produktu.

Z wyliczeń (PDF) Boston Univeristy School of Law wynika, że w 2011 roku koszt spraw wytaczanych przez trolle patentowe wyniósł ponad 29 miliardów dolarów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)