ReactOS 0.4.4 uruchomi już Microsoft Office 2007 – i obsłuży stare drukarki Centronics

ReactOS 0.4.4 uruchomi już Microsoft Office 2007 – i obsłuży stare drukarki Centronics

18.02.2017 17:27, aktual.: 18.02.2017 19:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ReactOS 0.4.4 został udostępniony na serwerach projektu wostatni czwartek. Ten opensource’owy zamiennik Windowsa stabilniesię więc rozwija, to już piąte wydanie z serii 0.4.x – alezarazem coraz trudniej jest deweloperom wytłumaczyć, jakaprzyszłość czeka ReactOS-a, skoro za największą nowość w tejwersji wskazano obsługę wydruku, i to tylko dla drukarekpodłączonych starożytnym złączem Centronics.

Nie ma co jednak narzekać. Od poprzedniej wersji poprawiono 124usterki, dodano kilkanaście ulepszeń, w tym wsparcie dla funkcjiwykorzystywanych przez narzędzie NetShell oraz co chybanajistotniejsze, uruchamianie okien pulpitu jako niezależnychprocesów – jeśli jedno się zawiesi, to nie załatwi w ten sposóbcałej powłoki.

Krok po kroku ReactOS coraz lepiej sobie radzi z oprogramowaniem Microsoftu
Krok po kroku ReactOS coraz lepiej sobie radzi z oprogramowaniem Microsoftu

Te wszystkie zmiany pod spodem przełożyły się na dwa widocznedla użytkowników ulepszenia, tj. wsparcie dla drukarek podłączanychprzez port równoległy… oraz możliwość uruchomienia MicrosoftOffice 2007. To pierwsze dziś przydać się może tylko użytkownikomjakichś przemysłowych plotterów, ale stanowi konieczny krok wstronę odtworzenia jakże skomplikowanego podsystemu wydruku Windowsa.

ReactOS printing for the first time!

Pierwsze podejście do druku w ReactOS-ie, jeszcze z 2015 rokuTo drugie jest oznaką rosnącej dojrzałości React OS-a wuruchamianiu skomplikowanego oprogramowania – nie tylko sięuruchamia, ale i dobrze rysuje, przyciski i paski narzędziowe sątam, gdzie być powinny i wyglądają poprawnie. Coraz bliżejmomentu, w którym ReactOS zacznie się nadawać do użytku jakootwarta platforma uruchomieniowa dla aplikacji win32.

„Bliżej” nie oznacza jednak ani jutro, ani w przyszłym roku.Jeśli w 2020 roku zobaczymy ReactOS-a 1.0, będącego kompletnymodpowiednikiem Windowsa XP – będziemy raczej zdziwieni. Jeślichcecie zainstalować wersję 0.4.4 tego systemu, to dostępne sąobrazy ISO – instalacyjnyoraz LiveCD. Z tej wersjiLive nie da się jednak systemu zainstalować. Lista wspieranegosprzętu znajduje się na wiki projektu – jeśli nie macie pod rękąstarego peceta, pozostaje wirtualizacja, najlepiej w VirtualBoksielub VMwarePlayerze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (159)