Regionalny System Ostrzegania już działa, telewizja i aplikacje powiadomią o zagrożeniach

Regionalny System Ostrzegania już działa, telewizja i aplikacje powiadomią o zagrożeniach02.01.2015 13:53
Regionalny System Ostrzegania już działa, telewizja i aplikacje powiadomią o zagrożeniach

Regionalny System Ostrzegania, czyli usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach, od wczoraj działa w całym kraju. Powiadomienia o klęskach żywiołowych bądź pożarach mają docierać do nas jak najszybciej, dlatego też znajdziemy je nie tylko na stronach urzędów, ale również w aplikacjach mobilnych i telewizji.

Komunikaty, które zobaczą użytkownicy aplikacji i osoby przed telewizorami, pochodzić będą z wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego. Informacje te mają dotyczyć jedynie najistotniejszych zdarzeń, często zagrażających naszemu zdrowiu i życiu. Będą to dane ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne i dotyczące stanu wód.

Chciałbym podkreślić, że komunikaty generowane za pomocą Regionalnego Systemu Ostrzegania będą dotyczyły tylko naprawdę istotnych zdarzeń. Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących np. niewielkiego korka, utrudnień na drogach czy przymrozków – Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji

Komunikaty mają pojawiać się na wspomnianych wcześniej stronach urzędów wojewódzkich, a także w TVP Regionalnej (telegazeta od strony 430, platforma hybrydowa, napisy DVB, a w telewizji hybrydowej także możliwość obejrzenia stron ze szczegółami wydarzenia) oraz w darmowych aplikacjach mobilnych dla systemów Android, iOS i Windows Phone, które można pobrać z naszej bazy aplikacji. W przygotowaniu jest system powiadomień Push dla aplikacji, dzięki któremu nie trzeba będzie jej uruchamiać, by sprawdzić sytuację w okolicy. System obejmuje obszar całego kraju i będzie tym skuteczniejszy, im więcej osób będzie z niego korzystać.

350129601152182209

Aplikacje to nie tylko powiadomienia o lokalnych zagrożeniach. MAiC i RCB umieściły w nich także zestaw poradników, które mają przybliżyć metody postępowania w niebezpiecznych sytuacjach. Poradniki zostały podzielone na kilka części: Poradnik obywatela; Alarmowanie i ostrzeganie;Ewakuacja; Pożary; Powodzie i podtopienia; Skażenia, epidemie, zatrucia; Pogodowe zjawiska ekstremalne; Terror; Bezpieczny wypoczynek; Zagrożenia naturalne i techniczne. W specjalnie wydzielonej części aplikacji znajdą się także informacje dla kierowców. Będą mniej szczegółowe, niż te zbierane przez systemy nawigacyjne, nie należy więc spodziewać się tu informacji o korkach w mieście.

System już działa, ale to nie koniec jego rozwoju. Od 1 lipca obejmie wszystkie programy Telewizji Polskiej, nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej na MUX3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka). W planach jest także wprowadzenie ostrzeżeń wysyłanych SMS-em. Obecnie ta część systemu jest w fazie testów i zakłada, że obywatele będą zgłaszać swoje numery, jeśli będą chcieli otrzymywać powiadomienia tą drogą. Ministerstwo zapewnia, że baza numerów nie będzie udostępniana dalej.

przykładowy komunikat w TVP Regionalna
przykładowy komunikat w TVP Regionalna

Realizacja projektu była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW. W ubiegłym roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wydało na RSO 250 tys. zł. W roku 2015 na projekt przeznaczonych zostanie 880 tys. zł, z czego 589,62 tys. zł to koszt umowy z TVP. Roczny koszt utrzymania systemu szacowany jest na kwotę od 880 tysięcy do miliona złotych. Koszt uruchomienia kanału dystrybucji RSO w postaci wiadomości tekstowych jest jeszcze negocjowany.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)