Registry Finder teraz z wyrażeniami regularnymi – idealna metoda na Rejestr Windowsa?

Registry Finder teraz z wyrażeniami regularnymi – idealna metoda na Rejestr Windowsa?

Registry Finder teraz z wyrażeniami regularnymi – idealna metoda na Rejestr Windowsa?
Oskar Ziomek
13.12.2016 20:04

Edycja Rejestru w Windowsie w większości codziennych sytuacji jest niepotrzebna, czasem bywa skomplikowana, a początkujący użytkownicy komputera mogą nawet o jej możliwości nie wiedzieć. Zdarzają się jednak takie okoliczności, w których ingerencja w zawartość Rejestru jest konieczna i wtedy z pomocą przyjść może Registry Finder – program do wyszukiwania i edycji wpisów, teraz również z obsługą wyrażeń regularnych.

Wyrażenia regularne lub w skrócie – regexy – to wzorce, którymi opisać można dowolne łańcuchy znaków, a więc zdania, adresy, numery telefonów i wiele innych. Mają rozbudowane podłoże teoretyczne, jednak w praktyce chodzi o tworzenie symbolicznego zapisu reguł cechujących konkretną daną. Przykładowo, możliwe jest uogólnienie zapisu każdego poprawnego adresu e-mail, jako ciągu znaków, w którym z początku występować musi konkretna liczba liter, znaków specjalnych lub cyfr, następnie symbol „małpy” oraz nazwa domeny (zawierająca w sobie symbol kropki). Odpowiadające temu wyrażenie regularne mogłoby wyglądać następująco:

[a-zA-Z0-9._-]+@[a-zA-Z0-9-]+.[a-zA-Z]{2,4}

Choć z pozoru zapis wydaje się skomplikowany, w zaawansowanych zastosowaniach wykorzystywany jest bardzo często. Tym bardziej cieszyć może implementacja regexów w aplikacji Registry Finder. Dotychczas na tle konkurencji, na czele z systemowym edytorem (do którego w Windows dostaniemy się wpisując w oknie uruchamiania (Windows+R) regedit), program ten nie wyróżniał się w sposób na tyle istotny, by stanowił jakieś niezbędne narzędzie.

Teraz jednak sytuacja może się zmienić. Obsługa wyrażeń regularnych to poważny atut – wyszukiwanie interesujących wpisów w rejestrze powinno zajmować dużo mniej czasu, dzięki odsianiu większości, o ile nie wszystkich mało istotnych wyników w wyszukiwarce. Choć Registry Finder po aktualizacji to nie pierwszy program tego typu z obsługą regexów, sytuacja na rynku pokazuje, że producenci starają się wciąż udoskonalać swoje propozycje i jak widać – prześcigać w funkcjonalności systemowe rozwiązania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)