Regulamin jest za długi, nie czytałem

Regulamin jest za długi, nie czytałem

14.08.2012 16:00, aktualizacja: 14.08.2012 16:54

Długie i zawiłe regulaminy, umowy użytkowania czy oświadczenia praw i obowiązków są od lat bolączką użytkowników oprogramowania i usług sieciowych. W dzisiejszych czasach mało kto ma cierpliwość żeby przeczytać cały regulamin korzystania na przykład z usług Google'a i śledzić wprowadzane w nich zmiany. Na pomoc ma przyjść otwarty projekt ToS;DR.

Nazwa ToS;DR została złożona ze skrótu od Terms of Service oraz popularnego głównie w angielskojęzycznej części internetu skrótu TL;DR (too long; didn't read, za długie; nie czytałem), co doskonale oddaje odczucia, jakie często budzą w użytkownikach regulaminy. Dla porównania, ToS sklepu iTunes jest dłuższy od „Makbeta”. ToS;DR klasyfikuje regulaminy korzystania ze różnych usług internetowych i serwisów społecznościowych w pięciu klasach, od A (najlepszej) do E (najgorszej) na podstawie kryteriów ustalonych przez biegłych w prawie i czytaniu regulaminów wolontariuszy. Każda opisana dotychczas umowa została ponadto skrócona do kilku kluczowych punktów, na przykład prawo do opuszczenia usługi, możliwość permanentnego usunięcia danych, informowanie klientów o zmianach, zachowanie praw autorskich do publikowanych treści i tak dalej.Projekt istnieje zaledwie od czerwca 2012, ale już udało mu się zgromadzić sporo ważnych informacji o popularnych serwisach.

Dane będące wynikiem analiz są dostępne na licencji Creative Commons (CC-BY-SA) i mogą być wykorzystane przez różne aplikacje, przykładowo rozszerzenie do przeglądarki, informujące o „jakości” regulaminu odwiedzonej właśnie strony. Sama strona dostępna jest na licencji AGPL 3.0.

Biorący udział w projekcie zastrzegają sobie, że wyników ich pracy nie należy traktować jako opinii prawniczej, a jedynie jako ciekawe informacje. Jednocześnie mają nadzieję, że serwisy zaczną zmieniać swoje zasady na korzyść użytkowników, co z pewnością bardziej się im opłaci niż proces przeciwko ToS;DR, podczas którego cały świat usłyszy jak niekorzystny dla użytkownika jest regulamin. Autorzy projektu aktywnie poszukują nowych uczestników, gdyż analiza warunków korzystania z usług, które mają często objętość krótkiej powieści, to ciężka i niewdzięczna praca. Wersja testowa pre-alfa serwisu zostanie oficjalnie uruchomiona 1 września.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)