Rekord prędkości przesyłania danych po światłowodzie ponownie pobity

Rekord prędkości przesyłania danych po światłowodzie ponownie pobity

25.09.2012 21:58, aktualizacja: 25.09.2012 22:42

O tym, że światłowody pozwalają na szybkie przesyłanie danych, nie trzeba nikogo przekonywać. Poprzedni rekord świata prędkości przesyłania danych wynosił 305 Tb/s (terabit = 1012 bitów) i został pobity przez prawie trzykrotnie taki transfer.

Japońskie firmy NTT i Fujikura oraz uniwersytet w Hokkaido i Duński Uniwersytet Techniczny podjęły wyzwanie i opracowały przewód, który pozwolił na przesłanie jednego petabita danych w ciągu sekundy. Przewód składa się z 12 włókien i w tym eksperymencie miał długość 52,4 km. Aby uzyskać taki transfer naukowcy ułożyli włókna w przewodzie w cylinder, tak aby każde miało tylko dwóch „sąsiadów”, co pozwoliło znacznie zmniejszyć interferencje, oraz wykorzystano właściwości fizyczne sygnału, jak faza i polaryzacja, do zakodowania danych, co pozwoliło je lepiej upakować, niż zwykły system zerojedynkowy oparty na obecności lub braku sygnału.

Obraz

Trwają prace nad dalszymi udoskonaleniami — będzie to potrzebne, bo z miesiąca na miesiąc przesyłamy między kontynentami coraz więcej danych. Sprzyja temu popularyzacja usług w chmurze, strumieniowego przesyłania multimediów i oczywiście coraz lepsza dostępność szybkich łączy w domach na całym świecie. Cisco już przywitało erę zettabajtów, a już w 2016 roku będziemy przesyłać 3 razy więcej danych niż teraz.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)