Rekordowe odszkodowanie za piractwo w Chinach

Rekordowe odszkodowanie za piractwo w Chinach

Wojciech Cybulski
25.04.2010 21:56

Microsoft wygrał proces o piractwo z chińską firmą ubezpieczeniową i uzyskał od niej rekordowe - jak na chińskie warunki - odszkodowanie.

Do ogłoszenia tego precedensowego wyroku doszło w Szanghaju, gdzie tamtejszy sąd rozpatrywał pozew Microsoftu przeciwko Dazhong Insurance - dużemu, notowanemu na giełdzie chińskiemu ubezpieczycielowi. Firma została oskarżona o naruszenie własności intelektualnej amerykańskiej korporacji, gdyż - jak się okazało - używała na swoich komputerach nielegalnych kopii oprogramowania Microsoftu. Chiński sąd uznał winę ubezpieczyciela i nakazał mu wypłatę odszkodowania w wysokości 2,17 mln juanów, czyli około 318 tys. dolarów.

Komentatorzy zgodnie podkreślają że ogłoszony wyrok ma ogromne znaczenie w walce z chińskim piractwem. Choć władze centralne robią co mogą, by uporać się z tym problemem, społeczna akceptacja dla kradzieży własności intelektualnej jest jednak w Chinach cały czas bardzo wysoka. Skazanie Dazhong Insurance jest więc wyraźnym sygnałem dla innych firm korzystających z nielegalnego oprogramowania, że takie działania pociągają za sobą konkretne skutki prawne i mają negatywny wpływ na wizerunek danego przedsiębiorstwa.

Według szacunków z powodu piractwa producenci oprogramowania tracą w Chinach około 6 mld dolarów rocznie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)