Porównanie Windows Server 2012 i Linux Debian testing

Muszę przyznać, że zostałem sprowokowany ostatnim newsem o nagrodach za wpisy o Windows Server 2012. Miałem płytkę po konkursie o diodzie, więc postanowiłem popełnić krótką serię porównawczą Windows Server 2012 (po iso odsyłam tutaj ) i Linuksa (iso ). Jako Linuks występuje lubiany przeze mnie Debian w wersji testing.
Oba zostaną zainstalowane bezpośrednio na moim komputerze
(AMD Phenom II X4 955, 8GB RAM, tradycyjny HDD). Oba systemy w wersji x64, choć tylko Linuks działa także na innych architekturach (armel i386 ia64 mips mipsel powerpc sparc s390).

Instalacja

Na pierwszy ogień instalacja. Nie będzie zrzutów ekranów, jako że w sieci są dziesiątki, jak nie setki poradników, a w obu systemach dostajemy proste komunikaty i z pewną minimalną inteligencją powinniśmy sobie poradzić z instalacją. W tym miejscu muszę uznać pewną przewagę Microsoft. Instalacja była prostsza niż w Linuksie. Na obronę dodam, że w Linuksie można wiele elementów systemu dostosować na etapie instalacji, np. wybrać
system plików, zainstalować dodatkowe oprogramowanie, zaszyfrować system...

Wracając do Windowsa:
Nie było to konieczne, ale w pierwszym oknie wybrałem polski system wartości i polską klawiaturę (programisty).
Zainstalowałem
"Windows Server 2012 Standard Evaluation (Server with a GUI)".
Odradzam wersję Core, chyba, że zamierza się administrować serwerem zdalnie przez Powershell i kompletnie nie potrzebujemy żadnych okienek.
Nie posiadałem na dysku poprzedniej wersji Windows Server, więc wybrałem
"Custom Install", zamiast aktualizacji.
Po 17 minutach (od włączenia komputera) mogłem się zalogować i używać systemu.

Muszę przyznać, że trochę czasu zajęło mi znalezienie okna wyłączania komputera. Należy przesunąć mysz w lewy dolny róg ekranu, nacisnąć pojawiający się przycisk „Start”, przesunąć mysz w prawy dolny róg, nacisnąć pojawiające się koło zębate i przycisk Power. Oczywiście, jak to w serwerach wypada podać przyczynę wyłączenia/restartu by została zapisana do logów.

Linux

Następnie rozpocząłem instalację Debiana na partycji ext4. Zajęła 14 minut, wybrałem by zainstalowany został także serwer WWW, SQL i SSH, za to zostało pominięte środowisko graficzne. Była odrobinę trudniejsza niż instalacja Windowsa, za to po polsku.
Ponadto zainstalowałem jeszcze Debiana po raz drugi, na innej partycji (tym razem btrfs). Dlaczego? Aby przetestować inny system plików, aby sprawdzić ile czasu zajmie postawienie serwera WWW (tym razem z poziomu zainstalowanego system, zamiast instalatora, dla porównania z Windows Server), by sprawdzić inny serwer WWW (nginx zamiast domyślnego apache). Instalacja wydłużyła się do 19 minut.

Aktualizacja

Aktualizacja w Debianie sprowadza się do wydania w konsoli polecenia

apt-get update && apt-get upgrade

Pakiety zostały automatycznie zaktualizowane podczas instalacji, więc nie musiałem nic aktualizować.
W Windows otworzyłem menadżer plików, wybrałem „Properties z menu jakie się rozwinęło po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na „Computer”, a następnie nacisnąłem „Windows Update” w lewym dolnym rogu w nowo otwartym oknie. Zainstalowałem 6 aktualizacji ważnych i jedną opcjonalną.

Stałe IP

Aby ustawić stałe IP (dotychczas systemy otrzymywały adres z domowego serwera DHCP) w Linuksie należy zedytować plik /etc/network/interfaces. To może się przydać.
Należy ponadto zapisać adres jakiegoś serwera DNS w /etc/resolv.conf

Warto zaznaczyć, że w /etc są pliki konfiguracyjne zarówno systemu, jak i zainstalowanych na nim programów. Aby zmienić coś w konfiguracji Apache2 wystarczy znaleźć jego plik w /etc.

W Windows można ustawić obie rzeczy z poziomu Server Managera, zakładka Local Server, niebieski „odnośnik” w Properties obok napisu Ethernet.

Ranking czasowy

Czas uruchomienia mierzyłem od naciśnięcia Entera w menu wyboru systemów operacyjnych do momentu kiedy mogłem wpisać hasło.


  • Windows – 35 sekund
  • Debian ext4 – 19 sekund
  • Debian btrfs – 14 sekund

Od tego samego momentu mierzyłem czas, aż na innym komputerze zaczęły się pojawiać odpowiedzi na ping (w Windows musiałem wydać dwie komendy w cmd jako Administrator)

netsh firewall set icmpsetting 8 enable
netsh firewall set icmpsetting 4 enable

  • Windows – 35 sekund
  • Debian ext4 – 17 sekund
  • Debian btrfs – 12 sekund

Niestety nie można na razie wprost powiedzieć, że btrfs jest szybszy, ponieważ Debian na ext4 ma dodatkowo zainstalowanego Apache2, serwer SQL i SSH.

Zapowiedź

W następnym odcinku:


  • Instalacja IIS, PHP i MySQL na Windows Server 2012
  • Instalacja serwera nginx, PHP i MySQL na Debianie.
  • Pomiar czasu dostępności od rozpoczęcia uruchamiania systemu.
  • Pomiar wydajności serwera WWW na przykładzie Wordpressa.

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania w komentarzach.
Macie jakieś propozycje testów porównawczych?

PS: Jeszcze notka dla samego siebie, by nie zapomnieć: hasło to „5t6y7u*”. Informuję jednocześnie, że systemy nie są dostępne z sieci :)