„Roam like at home” w UE: 10 operatorów chce dodatkowych opłat

„Roam like at home” w UE: 10 operatorów chce dodatkowych opłat

21.09.2017 17:23

Wprowadzenie bezpłatnego roamingu na terenie Unii Europejskiej zostało ciepło przyjęte przez klientów, ale niekoniecznie już przez same firmy świadczące usługi telekomunikacyjne. Jak się bowiem okazuje, już dziesięciu operatorów chce jednak powrotu do wyższych opłat.

Jak informuje dziennik.pl operatorzy chcą dodatkowych opłat za korzystanie z roamingu w Unii Europejskiej. W tym celu złożyli oni wnioski do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wśród firm, które chcą dodatkowych opłat, znalazły się dwie należące do głównej czwórki – Play i Plus oraz osiem już mniej liczących się operatorów – Virgin Mobile, Mobile Vikings, NC+, Netia, Internetia, Telefonia Dialog, Premium Mobile i Mobile Group.

Jak można było przewidzieć, zniesienie dodatkowych opłat i ustalenie cen identycznych jak na terenie kraju, przyczyni się do znaczącego wzrostu korzystania z wiadomości, połączeń i Internetu za granicą. Okazuje się, że w przypadku transmisji danych wzrost jest kilkunastokrotny, a dla operatorów świadczenie dostępu do Internetu w roamingu w UE zaczęło przynosić straty. Przykładowo przewidywania Orange mówią, że skutkiem będzie prawie 50 mln zł obniżki wskaźniku EBITDA (EBITDA=przychody – koszty operacyjne bez amortyzacji i deprecjacji).

To właśnie przewidywania odczuwalnych strat, miały sprawić, że dziesięciu operatorów chce wprowadzenia dodatkowych opłat. Jak najbardziej możliwe jest przyznanie tym operatorom możliwości podwyżek – muszą oni tylko udowodnić, że bez tych dodatkowych opłat nie będą w stanie pokryć kosztów świadczenia usług w roamingu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)