Roaming nie zniknie?

Roaming nie zniknie?

Marcin Paterek
29.08.2013 16:45

Pod koniec maja Neelie Kroes, komisarz ds. agendy cyfrowej, w płomiennej przemowie dowodziła, że Unia Europejska potrzebuje jednolitego rynku telekomunikacyjnego. Zapowiadane przez nią zmiany zakładały dalsze obniżki cen w roamingu, dzięki którym w okresie przejściowym koszt połączeń głosowych i przesyłania danych miał spaść nawet o 90 procent. Ostatecznym celem miało być całkowite zlikwidowanie opłat, pozwalające Europie nawiązać równą walkę ze Stanami Zjednoczonymi czy rynkami azjatyckimi. Wygląda jednak na to, że plany Kroes mogą się nie powieść.

350040950074140609

Według wstępnego projektu zmian, od lipca 2014 r. do czerwca 2022 r. stawka minutowa miała być zmniejszona do 3 eurocentów, a koszt transmisji 1 MB danych do 1,5 eurocenta. W stosunku do obecnych cen, które weszły w życie 1 lipca 2013 r., oznaczałoby to obniżki o odpowiednio 70 i 90 procent. Jednak z najnowszych dokumentów unijnych, do których dotarli dziennikarze Reutera, zniknęły zapisy dotyczące obniżenia stawek będących podstawą do rozliczeń między operatorami.

Neelie Kroes nie skomentowała tych doniesień, ale głos w sprawie zabrał Ryan Heath, jej rzecznik. W lecie wprowadziliśmy do projektu kilka technicznych poprawek, które pomogą nam osiągnąć cel, jakim niezmiennie jest utworzenie jednolitego rynku telekomunikacyjnego — powiedział. Według nieoficjalnych źródeł Kroes mogła ugiąć się pod presją przedstawicieli Orange, Telecom Italia, Telefónica i Deutsche Telekom, którzy w ubiegłym miesiącu wyrazili swoje niezadowolenie z proponowanych zmian.

Oficjalnie Kroes zaprezentuje swój projekt 10 września. By wprowadzić go w życie, komisarz będzie musiała zdobyć poparcie 28 państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)