ROM Manager usunięty z Google Play! Tym razem to jednak nie złośliwość ze strony giganta...

ROM Manager usunięty z Google Play! Tym razem to jednak nie złośliwość ze strony giganta...

ROM Manager usunięty z Google Play! Tym razem to jednak nie złośliwość ze strony giganta...
Redakcja
19.12.2013 23:22

Osoby które lubią nieco majsterkować na swoich urządzeniach wyposażonych w Androida i nie mają już gwarancji producenta, lub też w ogóle się nie przejmują z pewnością dobrze znają aplikację ROM Manager. Pozwala ona na bardzo szybkie, łatwe i wygodne instalowanie różnych modyfikacji takich jak Cyanogenmod, czy też niektórych elementów oprogramowania jakich nie wykorzystuje się na co dzień (np. CWM Recovery). Jej niewątpliwą zaletą jest także możliwość tworzenia kopii zapasowych i ich przywracania gdy zajdzie taka potrzeba. Teraz na darmową wersję aplikacji padł cień, Google bowiem usunęło ją ze swojego sklepu Google Play.

Obraz

Dlaczego się tak stało? Można by pomyśleć, że jest to kolejny krok mający uderzyć w temat modingu podobnie do wprowadzonego w nowej wersji systemu SELinuxa, lub też wyrzucanie z oficjalnego kanału dystrybucyjnego w przeszłości takich aplikacji jak AdAway, instalator CM. Tym razem to jednak nie złośliwość Google, a realna niezgodność z polityką jaka jest przedstawiana deweloperom. ROM Manager nadal znajdziemy w Google Play, tyle tylko, że w wersji płatnej premium. Co było nie tak z darmową? Zgodnie z wymogami Google, wszelkie aplikacje umożliwiające w wersji bezpłatnej przejście na coś bardziej rozbudowanego, płatnego, powinny korzystać z ich systemu IAP. ROM Manager miał trzy lata na jego wdrożenie i zrobił to, lecz jako dodatkową opcję płatności był dodatkowo PayPal. To już natomiast zgodne z wymogami nie jest, bo jedynym słusznym kanałem płatności jest mechanizm Google, powodujący, że do giganta spływa 30% płatności.

Autor aplikacji został o problemie poinformowany już miesiąc temu i otrzymał 6 tygodni na jego usunięcie i zobligował się do innego rozwiązania tej kwestii (która wymaga ręcznego pobrania odpowiedniej aplikacji jeśli użytkownik nie chce płacić za pośrednictwem Google). Aplikacja mimo to wyleciała ze sklepu dwa tygodnie wcześniej. Najprawdopodobniej wynika to z tego, że pieczę nad aplikacjami sprawuje wiele osób i zainterweniował ktoś, kto nie wiedział o wcześniejszych ustaleniach. Lepszym rozwiązaniem dla samego autora programu było po prostu usunięcie problemowej funkcji w czasie, gdy nowa nie była jeszcze gotowa. ROM Manager najprawdopodobniej wróci do sklepu już niebawem, a cała sytuacja na szczęście nie wskazuje na to, że Google rozpoczęło na dobre wojnę z narzędziami modyfikującymi ich system.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)