Roomba: producent odkurzacza chce sprzedawać dane o mieszkaniach (aktualizacja)

Strona głównaRoomba: producent odkurzacza chce sprzedawać dane o mieszkaniach (aktualizacja)
25.07.2017 13:33
Roomba: producent odkurzacza chce sprzedawać dane o mieszkaniach (aktualizacja)
Jan Mentel
Jan Mentel
bEindYrq

Aktualizacja, 27.07.2017 r. Producent odkurzaczy Roomba, firma iRobot wydała oświadczenie, w którym dementuje doniesienia agencji Reuters: iRobot nie sprzedaje danych, ani nie dzieli się danymi zgromadzonymi przez roboty sprzątające. Nigdy nie nadużyjemy zaufania klientów sprzedając bądź udostępniając dane zebrane przez roboty. Obecnie dane zbierane przez roboty odkurzające Roomba służą wyłącznie zwiększeniu efektywności sprzątania oraz dostarczają informacji użytkownikom o przebytym cyklu sprzątania. Firma iRobot wierzy, że w przyszłości rozwiązanie to dostarczy jeszcze więcej istotnych informacji naszym klientom i przysłuży się do usprawnienia działania innych urządzeń z dziedziny inteligentnego domu. Jednak zawsze nasi klienci będą proszeni o zgodę na wykorzystanie danych do tych celów.

bEindYqJ

Nie jest tajemnicą, że odkurzacze z serii Roomba, oprócz zbierania kurzu z podłóg, mapują również całe mieszkania. Teraz Collin Angle, szef iRobot, przyznał, że planuje sprzedaż danych, które udało się zebrać w wyniku skanowania. A wszystko po to, żeby udoskonalić formułę inteligentnego domu przyszłości.

Cały proceder rozpoczął się w momencie premiery odkurzacza Roomba 980, który jako pierwszy został wyposażony w moduł WiFi. W celu zoptymalizowania samego procesu sprzątania zgromadzone informacje przesyłane są do chmury. Według Angle'a mogą one być również pomocne innym urządzeniom, stąd pomysł o ich odsprzedaży.

W wywiadzie dla agencji Reuters Angle twierdzi, że dzięki szczegółowym mapom mieszkań możliwe jest dostarczenie zupełnie nowych usług. iRobot w ciągu najbliższych lat chciałby sprzedawać dane firmom należącym to tzw. Wielkiej trójki, czyli Google, Apple oraz Amazon. Żadna z nich nie skomentowała jeszcze tych doniesień. Jednak współpraca między nimi trwa. Przykładem może być Alexa, która umożliwia sterowanie odkurzaczem za pomocą komend głosowych.

bEindYqL

Angle zapewniał też, że dane nie zostaną sprzedane bez uprzedniej zgody właścicieli urządzeń. Teoretycznie możliwe jest również wyłączenie funkcji dzielenia się informacjami z pozycji aplikacji na smartfony. Jednak jak można było się tego spodziewać, warunki świadczenia usług oraz polityka prywatności zostały napisane w taki sposób, żeby dać pewną swobodę interpretacji. Może się więc okazać, że w niektórych przypadkach w celu odsprzedaży danych firmom trzecim wcale nie będzie potrzebna zgoda właścicieli.

Firma iRobot została założona w 1990 roku i pierwotnie zajmowała się produkcją robotów dla amerykańskiej armii. Pierwszy odkurzacz został wyprodukowany w 2002 roku. W zeszłym roku firma zrezygnowała z dostarczania swoich rozwiązań armii, całkowicie skupiając się na rynku konsumenckim. W Stanach Zjednoczonych iRobot ma 88 procent udziałów w rynku inteligentnych odkurzaczy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEindYrH