Rosyjscy hakerzy prowadzą antynatowską kampanię w Polsce i na Litwie

Rosyjscy hakerzy prowadzą antynatowską kampanię w Polsce i na Litwie

Prezydent Rosji Władimir Putin (Getty Images)
Prezydent Rosji Władimir Putin (Getty Images)
31.07.2020 17:24, aktualizacja: 31.07.2020 17:39

Jak wynika z nowego raportu, hakerzy "kierujący się rosyjskimi interesami bezpieczeństwa" zaangażowali byli w trwałą kampanię na rzecz kompromitacji serwisów informacyjnych w Polsce i na Litwie - podaje The Guardian. Końcowym celem było zdyskredytowanie NATO.

Część kampanii Rosjan zatytułowana "Ghostwriter" polegała na uzyskaniu dostępu do systemów publikowania informacji na stronach internetowych, usuwaniu treści i zastępowaniu ich fałszywymi negatywnymi wiadomościami na temat NATO.

Dla przykładu do archiwum jednej z litewskich stron został wprowadzony fałszywy artykuł, niesłusznie twierdzący, że niemieccy żołnierze służący w NATO zbezcześcili cmentarz żydowski.

"Amerykańska okupacja"

W maju tego roku hakerzy obrali za cel serię polskich stron i udało im się opublikować teksty z fałszywymi cytatami przypisywanymi dowódcy armii amerykańskiej w Europie, w których wyśmiewał on zdolności polskiego wojska.

Rosjanie wysyłali także maile rzekomo pochodzące z tych serwisów, w których rozsyłali linki do fałszywych artykułów. Maile zaadresowane były do innych mediów i instytucji publicznych w celu rozpowszechnienia podróbek i nadania im większej wiarygodności.

Badacze z Mandiant, specjalistycznej firmy zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym, zebrali informacje o tego rodzaju działaniach, które zostały zgłoszone jako 14 odosobnionych incydentów. Mają one stanowić część szerszej kampanii antyNato, która trwa co najmniej od marca 2017 roku.

Guardian donosi także o jednym przypadku, gdy hakerzy celowali w stronę nienależącą do mediów informacyjnych. W kwietniu tego roku na stronie internetowej polskiej Akademii Sztuki Wojennej pojawił się sfabrykowany list, rzekomo napisany przez generała, który wzywał polskie wojska do walki z "amerykańską okupacją".

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (205)