Rosyjski odwet za przekazanie Leopardów? Hakerzy uderzyli w strony niemieckiego rządu

Rosyjski odwet za przekazanie Leopardów? Hakerzy uderzyli w strony niemieckiego rządu

Rosja mści się za przekazanie Leopardów Ukrainie?
Rosja mści się za przekazanie Leopardów Ukrainie?
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska
26.01.2023 12:37, aktualizacja: 26.01.2023 12:52

Portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) podaje, że za środowe ataki na niemieckie strony rządowe, w tym stronę niemieckiego MSZ, najprawdopodobniej odpowiada rosyjska grupa hakerska Killnet. Jej członkowie na Telegramie zapowiadali odwet za niemiecką decyzję o dostawie czołgów Leopard dla Ukrainy.

Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) jest świadomy trwających cyberataków na cele w Niemczech. Są to ataki DDoS wymierzone głównie w strony internetowe lotnisk oraz pojedyncze cele z sektora finansowego – przekazała rzeczniczka urzędu.

Rosja mści się za przekazanie Leopardów Ukrainie?

Z informacji opublikowanych przez RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) wynika, że odnotowano także próby ataku na strony internetowe administracji federalnej, jednak "jak dotąd większość tych ataków została odparta", co podkreśliła rzeczniczka BSI i dodała, że "ataki zostały zapowiedziane przez rosyjską grupę hakerską Killnet". Wśród celów miały znaleźć się strona minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock oraz strona szpitala Franziskus w Berlinie, a także strony rządu federalnego i Federalnej Służby Wywiadowczej.

Rosyjscy hakerzy z grupy Killnet mieli przeprowadzić ataki typu DDoS (ang. Distributed Denial of Service). Są to zaawansowane ataki hakerskie, nazywane również atakami rozproszonej odmowy usługi, ukierunkowane na witryny internetowe i serwery. Ich głównym zadaniem jest zakłócanie działania usług sieciowych, co w efekcie prowadzi do tymczasowej lub długotrwałej blokady działania zaatakowanego podmiotu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grupa Killnet od początku wojny w Ukrainie prowadzi działania w cyberprzestrzeni, które wymierzone są w państwa wspierające Kijów. Przykładowo, pod koniec marca hakerzy opublikowali w sieci nagranie skierowane do polskiego rządu. Zagrozili w nim zaatakowaniem systemów informatycznych w naszym kraju. W materiale przekonywali:

Nasz apel jest poważnym ostrzeżeniem dla rządu RP i ich ostrych pragnień. Nie dajemy ci czasu na przemyślenie tego, jak robi to przedszkole Anonymous. Ale ostrzegamy cię! Posłuchaj teraz naszych słów! Jeśli twój faszystowski rząd wywoła konflikt między NATO a wojskami Federacji Rosyjskiej, obiecujemy ci zaszyfrować wszystkie systemy informacyjne, które mają dostęp do internetu w twoim kraju. Cała komunikacja sieciowa zamieni się w stos bezużytecznego żelaza! Nastąpi chaos.

Co ciekawe, z grupą Killnet własną walkę prowadzi grupa haktywistów Anonymous, która również od początku wojny zintensyfikowała swoje działania. Jej celem jest jednak Rosja i jej sprzymierzeńcy. W marcu 2022 r. Anonymous za pośrednictwem Twittera ogłosili, że biorą udział w walce przeciw prorosyjskim hakerom z grupy Killnet.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie