Rozmowa z Terrym Makedonem z AMD: błąd w Crimson istniał, ale nie uszkadzał kart graficznych

Rozmowa z Terrym Makedonem z AMD: błąd w Crimson istniał, ale nie uszkadzał kart graficznych

Rozmowa z Terrym Makedonem z AMD: błąd w Crimson istniał, ale nie uszkadzał kart graficznych
02.12.2015 17:26, aktualizacja: 02.12.2015 17:42
Terry Makedon
Terry Makedon
Obraz

Echa kontrowersji dotyczących nowych sterowników Crimson dla kart firmy AMD, które miały źródło na łamach serwisu Reddit, nie ustają. Sprawę opisywaliśmy już szerzej, niemniej pojawienie się nowych faktów skłoniło nas do zasięgnięcia języka u przedstawicieli firmy. Na pytania dotyczące błędów zgłaszanych przez społeczność Reddita, które miały doprowadzać do uszkodzenia kart, odpowiedział dla nas Terry Makedon zarządzający w AMD strategią rozwoju oprogramowania.

dobreprogramy: Czy otrzymaliście bezpośrednio jakiekolwiek wiarygodne zgłoszenia o przegrzewających się GPU, które zostałyby w ten sposób uszkodzone? Wiemy już, że AMD próbowało skontaktować się z członkami Reddita, a także zweryfikowało ich wpisy w laboratoriach. Jakie były rezultaty?

Terry Makedon: Nie, nie istnieją żadne potwierdzone przypadki uszkodzonych GPU. Pozytywnie zweryfikowaliśmy w naszych laboratoriach skuteczność zabezpieczeń przed przegrzewaniem i dysponujemy wielopoziomową ochroną GPU.

Wczoraj (30 listopada — przyp. red.) została jednak opublikowana łatka. Jaki dokładnie problem rozwiązuje, skoro laboratoria AMD nie były w stanie odtworzyć przypadków zgłaszanych przez społeczność Reddita?

Rozwiązaliśmy kilka problemów zgłoszonych przez społeczność od czasu opublikowania sterowników Crimson przed siedmioma dniami. Naprawiony został także wspomniany przez ciebie błąd z wentylatorem, w wyniku którego AMD Overdrive był przy każdym uruchomieniu domyślnie włączony. Postawmy sprawę jasno — jesteśmy świadomi błędu i go naprawiliśmy. To, czego nie byliśmy w stanie odtworzyć są uszkodzenia GPU.

Obraz

Otrzymaliśmy także bardziej szczegółowe informacje na temat ochrony GPU przed przegrzewaniem się. Odpowiedzialny jest za to przede wszystkim PowerTune, mechanizm ograniczający częstotliwość taktowania i napięcie, gdy układ osiąga niebezpieczną temperaturę. To właśnie ograniczenia gwarantowane przez PowerTune miały ochraniać karty przed uszkodzeniem w związku z blokowaniem się wentylatora. Po opublikowaniu łatki ma on stanowić kolejny poziom: szybkość jego obrotów będzie się zwiększała się proporcjonalnie do wzrostu temperatury, choć użytkownik może też dostosować ten parametr w ustawieniach sterownika Crimson.

Terry’ego zapytaliśmy także o przyszłość sterowników AMD dla Linuksa. Wersja windowsowa otrzymała bowiem interfejs przepisany w całości na framework Qt5. Wydawałoby się, że jego multiplatformowość, jaką on zapewnia, jest dobrą okazją, aby nowe szybsze GUI trafiło także na systemy operacyjne z linuksowym jądrem.

Trudno jednak zakładać, aby w najbliższym czasie miało to nastąpić. AMD planuje bowiem w tym zakresie najprawdopodobniej powołanie całkowicie nowego zespołu, dla którego rozwój zamkniętych sterowników dla Linuksa będzie priorytetem. Nie są jak dotąd znane jakiekolwiek szczegóły na ten temat, ani termin zaprezentowania pierwszych efektów prac zespołu. Wszystko wskazuje zatem na to, że na zamknięte sterowniki AMD, które będą w stanie w pełni wykorzystywać potencjał kart przyjdzie jeszcze poczekać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)