Rozszerzona rzeczywistość lekarstwem na londyńskie mgły

Rozszerzona rzeczywistość lekarstwem na londyńskie mgły

13.05.2013 15:49

Mgły i deszcze w Londynie obrosły legendą. Wbrew obiegowej opinii nie pada tam codziennie, ale nierzadko aura psuje wrażenia ze zwiedzania. W najwyższym obecnie wieżowcu w stolicy Wielkiej Brytanii — The Shard (310 metrów wysokości, 79 pięter) — projektanci na piętrach 68., 69. i 72. umieścili tarasy widokowe, skąd przy dobrej pogodzie widok rozciąga się na ponad 60 kilometrów. Jeśli jednak tego dnia pada… można mieć uczucie wyrzucenia 25 funtów (tyle kosztuje wejście) w błoto.

Na pomoc przychodzi, jak zwykle, technologia. Po wjechaniu superszybką windą na 69. piętro można skorzystać z nietypowych urządzeń do obserwacji. Nie znajdziemy tu klasycznych lunet na stojakach, jakie można spotkać choćby w Pałacu Kultiry i Nauki, ale ciekawe stanowiska z ekranami i kamerami. Urządzenie rozpoznaje, w którym kierunku spoglądamy, i prezentuje widok z dodatkową warstwą informacyjną, dzięki czemu można dowiedzieć się nieco o najważniejszych budynkach w mieście. Według BBC zaawansowane teleskopy przykuwają uwagę zwiedzających na około godziny.

Obraz

Co ciekawe, jeśli pogoda akurat nie dopisuje, nie trzeba oglądać widoku na żywo. Teleskop można przełączyć na tryb, w którym pokazuje on fragmenty ogromnej, 1,3-gigapikselowej panoramy, przygotowanej wcześniej ze zdjęć zrobionych przy dobrej pogodzie. Panorama idealnie pokrywa się z obrazem z kamery i posiada tę samą warstwę z informacjami o ponad 200 obiektach, co widok na żywo. Tym samym sposobem można delektować się widokiem oświetlonego Londynu w środku dnia, niedawno do kolekcji dołączona została panorama „o zachodzie słońca”.

Teleskopy w akcji można zobaczyć w krótkim reportażu BBC, zdjęcia stanowisk można znaleźć na forum SkyscraperCity. Więcej o wieżowcu i tarasach widokowych można dowiedzieć się na ich stronie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)