Rozważ korzystanie z VPN i zadbaj o swoje bezpieczeństwo w Internecie

Rozważ korzystanie z VPN i zadbaj o swoje bezpieczeństwo w Internecie
Krzysztof Fiedor

13.08.2019 15:52

Coraz więcej internautów jest świadomych zagrożeń, które czyhają w internecie. Nie tylko mowa tu o wirusach, czy trojanach, przed którymi już nauczyliśmy się bronić. W obecnych czasach największym zagrożeniem dla internauty jest kradzież lub nadużycie jego danych o szczególnym znaczeniu jak np. loginów do rachunków bankowych, lub kart kredytowych. Dodatkowo coraz częściej słyszymy negatywne opinie o znanych portalach społecznościowych, które bardzo chętnie analizują wszystkie informacje, które w nich zamieszczamy. Jak się przed tym wszystkim chronić? Spróbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bezpieczeństwo użytkowników na przestrzeni lat

Sposobów jest kilka — dla większości internautów pojęcie firewall, czy antywirus to już raczej standard. Programy, które chronią dany komputer przed złośliwym oprogramowaniem, są już stałym elementem ‘wyposażenia’ każdego komputera. Wraz ze zwiększeniem naszej aktywności w sieci zmianie uległy też zagrożenia z tą aktywnością związane. Obecnie największymi zagrożeniami, na które musi uważać nowoczesny internauta, to kradzież danych osobowych oraz dokonywanie nieautoryzowanych czynności za ich pomocą. Z pomocą przyjdzie nam również VPN, który wcale nie musi być ogromną inwestycją. Wystarczy chwila rozeznania i znajdziemy dopasowany dla siebie, darmowy VPN.

Wyobraźcie sobie taki scenariusz: przeglądacie ze zdziwieniem swój wyciąg bankowy, zastanawiając się “dlaczego nie rozpoznaję tych dziwnych transakcji?” Kradzież danych kart kredytowych jest niestety pokłosiem naszej zwiększającej się aktywności on-line.

Obraz

Prywatność w sieci - czy znane firmy naruszają naszą prywatność?

Niestety, ale bez odpowiednich zabezpieczeń — nie jesteśmy anonimowi w internecie. Znane portale społecznościowe takie jak Facebook, czy Instagram opracowały do perfekcji długie i niechętnie czytane regulaminy korzystania z serwisów (z których niegdyś słynęli operatorzy GSM), które zapewniają twórcom bardzo duży dostęp do naszych aktywności w internecie. Przykładem głośnej sprawy jest Facebook Messenger, który podsłuchuje rozmowy tak, aby móc lepiej profilować swoje reklamy kontekstowe. Życie na podsłuchu? Trochę tak.

Co robić, aby być bezpiecznym w internecie?

Najpopularniejszym sposobem jest korzystanie z VPN, czyli wirtualnej, prywatnej sieci. W prostych słowach jest to tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci. Takie połączenie chroni nas w czasie surfowania po internecie. W ten oto sposób możemy być bezpieczni o dane naszych kart kredytowych, loginy do banku, lub dane osobowe, które mogą służyć np. do wzięcia pożyczki na nasz dowód osobisty. Ryzyko wyłudzenia naszych danych jest o wiele większe, jeśli korzystamy często z publicznych sieci Wi-Fi, które są dostępne np. na lotniskach, dworcach kolejowych lub w galeriach handlowych. Ci którzy nie chcą, aby do ich pieniędzy na koncie dostały się niepowołane osoby, powinni rozważyć kupno VPN-a.

Obraz

Czy VPN pozwala być anonimowym w internecie?

Tak, dzięki niemu możemy ze spokojną głową korzystać z internetu bez obaw o to, że ktoś może nas podglądać, lub analizować naszą aktywność bez naszej wiedzy… i zgody ;) Jedną z najcenniejszych funkcjonalności VPN jest możliwość nadawania użytkownikowi dowolnego adresu IP. Internauci np. z Chin, będą mogli dzięki temu omijać rządową cenzurę chińskiego internetu. W związku z tym, jeśli ktoś z Was nie ma stuprocentowego zaufania do agencji rządowych, VPN będzie dobrym środkiem zapobiegawczym.

Mniej znane korzyści z używania VPN

Oprócz tego, że możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo i anonimowość w sieci, jest też seria dodatkowych zalet korzystania z VPN. Tańsze noclegi, loty oraz wynajmy samochodów. Czy wiecie, że niektóre wyszukiwarki noclegów, lotów czy też samochodów stosują tzw. geolokalizację wg adresu IP? Co to oznacza w praktyce? Przykładowo: dwóch internautów przebywających w różnych krajach, którzy wejdą na tę samą stronę internetową, zobaczą różne treści. Czy kojarzycie np. strony wielkich korporacji, które na podstawie naszego adresu IP (który jest również przypisany do naszej lokalizacji) wyświetlają odpowiednią wersję językową strony. Wracając do wspomnianych wyszukiwarek — w zależności od naszej lokalizacji możemy otrzymać różne oferty. W praktyce, osoby z danego kraju, z którego pochodzi oferta lotu, noclegu lub wynajmu samochodu, będą otrzymywać korzystniejsze oferty niż cudzoziemcy i turyści. W związku z tym warto rozważyć użycie VPN w trakcie planowania następnego urlopu.

Seriale, filmy i rozrywka bez ograniczeń regionalnych

Ta sama geolokalizacja stosowana przez serwisy rezerwacyjne jest również stosowana przez niektóre serwisy VOD, które oferują różne treści dla użytkowników z różnych stron świata. Chyba nie jest już dla nikogo zaskoczeniem fakt, iż Netflix dostępny w Polsce mocno różni się ramówką od tej dostępnej za oceanem. Jeśli z kolei jesteście ciekawi, co oferuje mocno reklamowana w USA platforma Hulu, to jeszcze sobie poczekacie. Jest ona dostępna tylko dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. No, chyba że korzystacie z VPN i macie opanowane do perfekcji nadawanie nowego adresu IP, który uczyni z Was tymczasowo amerykańskim internautą.

Podsumowanie

Internet od czasu statycznych stron www przeglądanych za pomocą wczesnych wersji Internet Explorera lub Netscape’a uległ bardzo dużym zmianom. Nie jest to już aktywność po godzinach, lecz przez większość czasu w ciągu dnia internet towarzyszy nam nieustannie. Warto pamiętać o tym, że wraz z rozwojem danej technologii, rozwojowi ulegają również zagrożenia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)