Rubin: Android 4.0 będzie otwarty jeszcze w tym roku

Rubin: Android 4.0 będzie otwarty jeszcze w tym roku

20.10.2011 18:07, aktualizacja: 21.10.2011 08:30

Podczas konferencji AsiaD Andy Rubin, szef działu firmy Google odpowiedzialnego za Androida, ogłosił, że Android 4.0 będzie otwartoźródłowy.

W przeciwieństwie do przeznaczonej jedynie dla tabletów wersji 3.0 Androida, kod źródłowy zaprezentowanego wczoraj Androida 4.0, znanego również jako Ice Cream Sandwich, będzie wkrótce dostępny na zasadach wolnego oprogramowania. Kod zostanie uwolniony kilka tygodni po tym, jak Galaxy Nexus — pierwszy i jak dotąd jedyny zapowiedziany nowy smartfon z Androidem 4.0 — trafi na półki sklepowe.

Ponadto już w przygotowaniu są aktualizacje dla niektórych urządzeń innych producentów. Na pierwszy ogień pójdzie Nexus S, na którym system zostanie zaktualizowany do wersji 4.0 w grudniu tego roku. Ice Cream Sandwich dla zaprezentowanej niedawno Motoroli RAZR pojawi się na początku przyszłego roku, a jeszcze w tym roku najnowszy Android znajdzie się na telefonach z linii Xperia. Prawdopodobnie aktualizacja czeka również Galaxy Tab 10.1, Sony Tablet S oraz Eee Pad Transformer i Slider firmy Asus. Nad planem aktualizacji pracuje również firma HTC, ale jeszcze nie znamy szczegółów.

Poza fragmentacją platformy Google często był krytykowany również za zamknięcie kodu Androida. Mowa tu głównie o Androidzie 3.0, znanym jako Honeycomb, którego źródła były dostępne jedynie dla wybranych partnerów firmy Google i producentów sprzętu. Wygląda na to, że wydaniem tej wersji systemu Google chce zadowolić nie tylko krytyków fragmentacji platformy, ale również ewangelistów wolnego oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)