Ruszył wyścig po pierwszy smartfon 5G. Lenovo chce go wygrać

Ruszył wyścig po pierwszy smartfon 5G. Lenovo chce go wygrać

02.08.2018 14:53, aktual.: 02.08.2018 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uruchomienie sieci 5G w różnych krajach jest tuż za rogiem (w Polsce zacznie się od Łodzi), więc producenci urządzeń mobilnych zbroja się do wyścigu. Celem jest produkcja pierwszego smartfonu, obsługującego standard 5G. Pod koniec lipca Qualcomm zaprezentował swoją pierwszą antenę 5G, która będzie pracować z modemem Snapdragon X50 5G, a producenci przystąpili do pracy nad smartfonami.

Huawei już zapowiedział, że w przyszłym roku wypuści na rynek pierwszy smartfon z obsługą 5G, ale podobno ma problemy z kontrolą temperatury urządzenia i musi popracować nad układem chłodzącym. Niektórzy twierdzą, że pierwszym smartfonem z 5G na rynku będzie nadchodzący Samsung Galaxy S10. W wyścigu wystartuje też Lenovo, którego wicedyrektor obiecał dostępność smartfonu 5G jeszcze szybciej niż konkurenci.

Możliwe, że obietnica była przedwczesna. Wpis Changa Chenga, VP Lenovo, został usunięty z serwisu Weibo, ale Internet nie zapomina. Według Changa nadchodzący smartfon ma wykorzystać niewyprodukowany jeszcze czip Snapdragon 855 Qualcomma. Podobno układ ten jest w fabrykach od czerwca i będzie dostępny dla smartfonów debiutujących pod koniec tego roku lub na początku 2019. Jego premierę przewiduje się na grudzień 2018, ale data ta jeszcze nie została oficjalnie potwierdzona.

moduł anteny QTM052, Qualcomm
moduł anteny QTM052, Qualcomm

Modemy 5G Qualcomma znajdziemy w smartfonach 19 producentów urządzeń mobilnych, z którymi podpisane zostały umowy. Większość z nich powinna dostarczyć smartfony 5G w przyszłym roku. Jeśli chodzi o Lenovo, możemy przypuszczać, że pierwszy smartfon z 5G pojawi się z logo Motoroli (kupionym od Gooogle'a w 2014). Krążą też plotki o dodatkowym module Moto Mod, który doda łączność 5G do smartfonów Motoroli z 4G, na przykład do Moto Z3, której premierę zaplanowano na dzisiejszy wieczór polskiego czasu (nie mylić dostępną od kilku dni w Polsce Moto Z3 Play).

Na marginesie warto dodać, że dostęp do modemu Qualcomma może być dobrym powodem, by Apple zakopał patentowy topór wojenny. W końcu nie wypada, by przyszłoroczny iPhone wciąż działał „tylko” w sieciach 4G. Na drugim froncie Qualcomm stara się zdyskredytować analogiczne modemy Intela.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)