Uczestnicy konkursu po uzyskaniu zgody rodziców będą mieli obowiązek sformułować pytanie, na które odpowiedzi zamierzają poszukiwać, wymyślić sposób na znalezienie odpowiedzi, postawić hipotezę, opisać metodę badawczą, przeprowadzić eksperyment, przedstawić wyniki… i przygotować się do zmieniania Świata na lepsze. Prezentację należy wykonać za pomocą narzędzi Google, o czym więcej można przeczytać na stronie konkursu. Prace oceniane będą w kategoriach wiekowych przez jury złożone z naukowców z CERN i pracowników firm współorganizujących konkurs, oraz między innymi laureatki poprzedniej edycji konkursu, która ma za sobą już wystąpienia na TEDx, koreańskiej astronautki i naukowców z różnych instytucji.
Pracę można złożyć do 30 kwietnia w jednym z 13 języków (polski jest na liście). Nagrody są oczywiście warte uwagi — zestawy LEGO, wycieczka na wyspy Galápagos, stypendium naukowe, wizyta w CERN, wizyta w Google, wizyta w LEGO i wsparcie Scientific American w dalszym rozwoju badań.
Jeśli ktoś zastanawia się, czy taki konkurs ma w ogóle sens, warto spojrzeć na historie jego laureatów. 17-letnia wtedy Brittany Wenger, która jest w składzie jury tegorocznego konkursu, opracowała w 2012 roku metodę wykorzystania sieci neuronowej i przetwarzania w chmurze do poprawy diagnostyki raka piersi. W tym samym roku trzech chłopców w wieku 15-17 lat badało formy życia w wodzie w ich otoczeniu, para czternastolatków opracowała uproszczoną i tanią metodę uprawy hydroponicznej (bezglebowej), powstał również projekt upraw piętrowych, mających maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Rok wcześniej młodzi badacze zajmowali się między innymi obecnością rakotwórczych aminów heterocyklicznych w grillowanym mięsie, poprawą jakości powietrza, metodami leczenia raka jajnika, możliwością programowania w czystym języku angielskim czy sposobami na zapobieganie wykolejeniom pojazdów szynowych. Punktów, w których można jeszcze poprawić jakość życia w różnych zakątkach świata, wciąż jest bardzo dużo, mimo rozwoju medycyny, technologii czy metod wytwarzania żywności — trzeba tylko wpaść na pomysł i sumiennie wziąć się do pracy. W poszukiwaniu inspiracji można udać się (czy też wysłać swojego ucznia lub pociechę) na stronę konkursu, Bez względu na wiek warto też przyłączyć się do wideokonferencji z naukowcami, wynalazcami, badaczami i działaczami społecznymi na Google+, których plan znajduje się w kalendarzu na dole strony.