Sąd oddala zarzuty Oracle'a, Android chwilowo bezpieczny

01.06.2012 11:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Proces Oracle przeciwko Google'owi zbliża się do końca. Wszystko wskazuje na to, że Google wyjdzie z niego cało, Oracle nie dostanie 6 miliardów dolarów, których się domagał, zaś Androidowi przynajmniej z tej strony nic nie grozi.

Obrona Google'a przeciwko decyzji z początku maja okazała się skuteczna. Sędzia William Alsup zdecydował, że Google nie naruszył praw autorskich obejmujących 37 API Javy, które Oracle umieścił w oskarżeniu. Alsup swoją decyzję oparł na postanowieniu, że interfejsów nie da się objąć prawem autorskim w taki sposób, jak próbował to zrobić Oracle. Obecny właściciel Javy domagał się odszkodowania na podstawie kolejności, struktury i uporządkowania interfejsów, co zostało odrzucone przez sąd. Związane z API oskarżenia zostały przez Alsupa oddalone.

Podobnego zdania był sędzia w sprawie funkcji rangeCheck. William Alsup jest nie tylko sędzią, ale również programistą. Obrońcom Google'a powiedział, że napisać funkcję sprawdzającą, czy podana liczba znajduje się w danym zakresie (do tego wlaśnie służy 9 linii kodu, których tak zawzięcie broni Oracle), może każdy licealista.

Oracle zapewne będzie się odwoływał, co może przeciągnąć sprawę nawet o 6 miesięcy, ale na wymarzone 6 miliardów dolarów już nie ma szans. Sąd ocenił, że zarzuty Oracle'a były słuszne tylko w dwóch punktach z dość długiej listy. Odszkodowanie, które należy się właścicielowi Javy wynosi według najnowszej decyzji sądu maksymalnie 300 tysięcy dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (27)
Zobacz także