Sąd oddala zarzuty Oracle'a, Android chwilowo bezpieczny

Sąd oddala zarzuty Oracle'a, Android chwilowo bezpieczny

01.06.2012 11:11

Proces Oracle przeciwko Google'owi zbliża się do końca. Wszystko wskazuje na to, że Google wyjdzie z niego cało, Oracle nie dostanie 6 miliardów dolarów, których się domagał, zaś Androidowi przynajmniej z tej strony nic nie grozi.

Obrona Google'a przeciwko decyzji z początku maja okazała się skuteczna. Sędzia William Alsup zdecydował, że Google nie naruszył praw autorskich obejmujących 37 API Javy, które Oracle umieścił w oskarżeniu. Alsup swoją decyzję oparł na postanowieniu, że interfejsów nie da się objąć prawem autorskim w taki sposób, jak próbował to zrobić Oracle. Obecny właściciel Javy domagał się odszkodowania na podstawie kolejności, struktury i uporządkowania interfejsów, co zostało odrzucone przez sąd. Związane z API oskarżenia zostały przez Alsupa oddalone.

Podobnego zdania był sędzia w sprawie funkcji rangeCheck. William Alsup jest nie tylko sędzią, ale również programistą. Obrońcom Google'a powiedział, że napisać funkcję sprawdzającą, czy podana liczba znajduje się w danym zakresie (do tego wlaśnie służy 9 linii kodu, których tak zawzięcie broni Oracle), może każdy licealista.

Oracle zapewne będzie się odwoływał, co może przeciągnąć sprawę nawet o 6 miesięcy, ale na wymarzone 6 miliardów dolarów już nie ma szans. Sąd ocenił, że zarzuty Oracle'a były słuszne tylko w dwóch punktach z dość długiej listy. Odszkodowanie, które należy się właścicielowi Javy wynosi według najnowszej decyzji sądu maksymalnie 300 tysięcy dolarów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)