Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zdalny obraz komputera z wykorzystaniem wbadmin

Zapewne każdy admin i każda firma (organizacja) ma swój sposób na kopie zapasowe komputerów użytkowników. Niektórzy nie robią ich w ogóle - ot, kierują się filozofią, że raz na jakiś czas system należy postawić na nowo i tyle. Może to i zdrowe podejście ale czasochłonne - wszak każda operacja musi trochę trwać, kopiowanie, sterowniki itd.

Zresztą nie o to mi chodzi. Nie ma to być wpis o rodzajach backupu - w każdym razie pewnego dnia w pewnej firmie zapytano mnie czy istnieje możliwość zdalnego wykonywania obrazu maszyny z win7Pro z wykorzystaniem systemowego narzędzia "Kopia zapasowa".

Zdalnego czyli jak? Okazało się, że chodzi o to, iż w firmie jest sobie kilkanaście komputerów z Win7 na pokładzie a jeden z nich to niejako maszyna "zarządcza" :) Cały pikuś miał polegać na tym, żeby z tej jednej maszyny robić zdalnie (w obrębie LAN) obrazy pozostałych maszyn.

Zaproponowałem wykorzystanie harmonogramu zadań ale okazało się, że chodzi bardziej o to aby tego typu operacja była wykonywana nie o określonej porze ale wtedy kiedy najdzie na to ochota "admina" :)

Jak dla mnie, cała sytuacja była trochę groteskowa bo raz, że chciano do tego wykorzystać mechanizm wbudowany w system operacyjny, choć są do tego zdecydowanie lepsze narzędzia - a dwa, obraz takiej maszyny miał być zapisywany na tym samym komputerze, tylko na innej partycji... Bezpiecznie? Hmmm...

No ale dobra - jedyne co mi przychodziło do głowy to oczywiście wbadmin. Wprawdzie liczba opcji nie powala (Zdjęcie 2) ale od czego jest pomoc Microsoftu.

No właśnie - technet zapewnia nam podgląd na wszelkie możliwe opcje wykorzystania wbadmin (Zdjęcie 3)

OK, więc jak będzie wyglądała składnia? Zerkamy ponownie do zasobów Microsoftu i wszystko staje się jasne:

Wbadmin start backup
[-backupTarget:{<BackupTargetLocation> | <TargetNetworkShare>}]
[-include:<ItemsToInclude>]
[-nonRecurseInclude:<ItemsToInclude>]
[-exclude:<ItemsToExclude>]
[-nonRecurseExclude:<ItemsToExclude>]
[-allCritical]
[-systemState]
[-noVerify]
[-user:<UserName>]
[-password:<Password>]
[-noInheritAcl]
[-vssFull | -vssCopy]
[-quiet]

Zakładając, że "backupowaną" partycją ma być systemowa C a obraz ma być wykonany na partycję, niech będzie, E, całość powinna wyglądać w następujący sposób:

wbadmin start backup -backupTarget:E: -include:C: -allCritical -quiet

Gwoli wyjaśnienia, allCritical powoduje dołączenie do backupu wszystkich elementów niezbędnych przy odzyskiwaniu systemu od zera, natomiast quiet wykonuje tzw. cichą kopię zapasową czyli sama czynność backupu jest niewidoczna dla pracującego na komputerze użytkownika.

No dobrze, wiemy co, wiemy dokąd i wiemy jak :) Pytanie w jaki sposób wykonać to nie na naszej maszynie a innej w sieci lokalnej...? W tym przypadku z pomocą przychodzi nam nieoceniony pakiet SysInternals o nazwie Pstools.

Modyfikujemy więc trochę naszą składnię, która od teraz będzie wyglądać tak:

psexec -i -d \\komputer wbadmin start backup -backupTarget:E: -include:C: -allCritical -quiet

Oczywiście zamiast "komputer" wpisujemy adres IP lub nazwę docelowej maszyny, której obraz chcemy wykonać (Zdjęcie 4)

Wciskamy enter... (Zdjęcie 5)

I... to wszystko - obraz komputera (w tym przypadku o nazwie PT-160) właśnie się robi (Zdjęcie 6)

Wykonanie obrazu całej partycji systemowej tego komputera zajęło około 25 minut a objętość pliku to mnie więcej 34GB (Zdjęcie 7)

To w zasadzie wszystko. Jak widać sprawa nie była jakoś specjalnie trudna, natomiast przydatność tego rozwiązania jest mocno wątpliwa... Oczywiście, budżetowo jest to bardzo tania opcja ale w dzisiejszych czasach za niewielkie pieniądze (jakieś 250pln netto /stanowisko) można kupić choćby Acronis True Image, który z nawiązką spełni wszystkie nasze oczekiwania.

 

windows oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
Axles   18 #1 14.02.2017 21:03

Kupić Acronis za 250zł netto to znów przesada w drugą stronę, pomnożyć tę cenę przez 17 stanowisk i mamy niezły serwerek NAS z dyskami które pomieszczą wszystkie te kopie. Dziwna sprawa z tym uruchamianiem na żądanie jak wspomniałeś z powodzeniem można by harmonogramem się posłużyć. Swoją drogą ciekawe czy można zdalnie uruchamiać taki gotowy harmonogram.

krypton   5 #2 14.02.2017 22:48

Polski Ferro Backup System też jest niezły, zwłaszcza chwalę sobie centralny system zarządzania stacjami roboczymi i webui administracyjny

SpeX   7 #3 15.02.2017 06:13

Z tego co widzę, to jako -backupTarget: możesz podać też zasób sieciowy, czyli np komp, który "zarządza" tymi kopiami.

Pytanie, za się zrobić kopię przyrostową, czy za każdym razem trzeba robić pełną kopię.

Jak wygląda proces w drugą stronę (oczywiście też zdalny :P )

edmun   13 #4 15.02.2017 09:49

@Axles: Czy ja wiem? Ostatnio sam się zastanawiałem po co mam ustawiać harmonogram na komputerze, który używany jest raz na miesiąc a czasami 5 razy w tygodniu. Teoretycznie codzienna kopia byłaby idealnym rozwiązaniem, ale ze względu że maszyna nie jest pierwszej świeżości, to kwestią jest czy codziennie kopie zapasowe nie męczą bardziej dysku twardego niż praca dysku przez cały rok. W szczególności że jest tam jakiś durny program i durne bazy danych których niestety nie da się tworzyć różnicową a są tylko "pełne backupy".
W tym momencie robienie kopii - na żądanie - ma sens, tyle że admin musi o tym pamiętać plus wiadomo co się dzieje jak taki admin zmienia miejsce pracy lub stanowisko lub jak idzie na urlop

Jac0b   6 #5 15.02.2017 15:33

Polecam sprawdzić UrBackup ...

  #6 15.02.2017 17:19

@Jac0b: jakiś konkretny powód? bo na razie brzmi to jak kiepska reklama ;)

sagraelski   9 #7 15.02.2017 21:30

@SpeX: tak, mozna zrzucac po lanie ale w tym wypadku mieli po drodze dwa koncentratory (sic!!!) dziesiatki i siec to byl istny dramat! czemu tak? nie wnikam, nie moja "brocha", widac im to pasuje :) no nie, backupu uczciwie mowiac nie odtwarzalem, tym bardziej zdalnie, wiec na dobra sprawe nie wiadomo czy zadziala... ;)

Jac0b   6 #8 16.02.2017 08:29

@Anonim (niezalogowany): Mylisz pojęcia kolego, napisałem polecam SPRAWDZIĆ, a nie po prostu polecam.

k.palka.pl   2 #9 16.02.2017 13:57

@Anonim (niezalogowany): Po pierwsze primo, bo jest świetny, po drugie primo bo jest opensource więc nie musisz za niego bulić, po trzecie primo, ultimo sam sprawdź ;)

.ffox   3 #10 16.02.2017 14:13

" Niektórzy nie robią ich w ogóle - ot, kierują się filozofią, że raz na jakiś czas system należy postawić na nowo i tyle. Może to i zdrowe podejście ale czasochłonne - wszak każda operacja musi trochę trwać, kopiowanie, sterowniki itd."

SCCM i instalacja z gotowego obrazu :)
Sterowniki instalują się według typu i modelu urządzenia.
Konfiguracja wszystkiego na serwerze trwa około 2-óch tygodni, ale potem na stacji roboczej z klawisza F12 stawiamy obraz systemu w godzinkę.
Aplikacje i sterowniki są już gotowe do działania.
Użytkowników należy uczyć, aby trzymali pliki na dysku sieciowym.

Autor edytował komentarz w dniu: 16.02.2017 14:14
pan_jez   4 #11 17.02.2017 14:18

Polecam rozwiazania Veeam: https://www.veeam.com/pl/endpoint-backup-free.html
Albo nadchodzący Veeam Agent for Windows: https://forums.veeam.com/veeam-agent-for-windows-f33/

Isniteje też wersja dla Linuksa.