Sailfish 2.0 trafia do testów, fińskie wzornictwo zaowocowało ślicznym interfejsem

Sailfish 2.0 trafia do testów, fińskie wzornictwo zaowocowało ślicznym interfejsem11.09.2015 12:35
Sailfish 2.0 trafia do testów, fińskie wzornictwo zaowocowało ślicznym interfejsem

Dla wszystkich lubiących fińską estetykę i mających już dośćAndroida, iOS-a oraz Windows Phone'a mamy dobrą wiadomość. Jollapoinformowała o udostępnieniu do testów systemu operacyjnegoSailfish OS 2.0, który będzie działał zarówno na smartfonach jaki tabletach. Sprawa jest dużej wagi, gdyż niedawno to właśnieSailfish zostałwybrany na oficjalny system mobilny Rosji, budząc takżezainteresowanie na rynkach pozostałych krajów grupy BRICS.

Ulepszenia wprowadzone w wersji 2.0 to odpowiedź na opinieużytkowników, którzy w serwisie together.jolla.com zgłaszaliswoje pomysły i potrzeby. Głównym celem było uproszczeniekorzystania z urządzeń działających pod kontrolą Sailfisha, bezodbierania użytkownikom kontroli na systemem, jak równieżpoprawienie jego ogólnej jakości.

To oczywiście marketingowe ogólniki, ale lista konkretów wdziennikuzmian jest całkiem spora. Najważniejsza z nich to wprowadzenienowego interfejsu użytkownika, zbudowanego wokół tzw. umysłowegomodelu rdzennych widoków. Upraszczając, chodzi o to, by wszystkieaplikacje i funkcje urządzenia przedstawiały się w taki samsposób: istotna treść ma być zawsze w centrum, czy to będąuruchomione aplikacje, powiadomienia, czy spersonalizowane skróty dodziałań. Każdy gest od krawędzi ma tu swoje stałe znaczenie ijest niezależny od kontekstu. Funkcje, które wpływają nazachowanie urządzeń są dostępne od góry. Od dołu zaś możnazawsze wywołać pulę aplikacji. Przechodzenie między ekranami toprzeciągnięcia w lewo i w prawo, jak w karuzeli.

350142430118766529
350142430118832065

Wzbogacono system wydarzeń, zapewniający teraz widżet pogodowy,z opcją pięciodniowej prognozy i widżet kalendarza. Dodano teżmożliwość grupowania powiadomień i obsługiwania ich na ekraniewydarzeń. Działa to nie tylko dla natywnych aplikacji Sailfisha,ale też dla „gościnnych” aplikacji Androida, uruchamianych wśrodowisku Alien Dalvik. Odświeżono też layouty systemowychaplikacji i ich animowane „pokrywki”, wyświetlane wzminimalizowanej postaci na liście uruchomionych.

350142430118963137
350142430119028673

Jolla obiecuje również większe możliwości personalizacji,włącznie z możliwością redefiniowania znaczenia gestów,wybierania ulubionych skrótów do ustawień, i ustawiania sobieulubionych działań do wykonywania bezpośrednio z widoku wydarzeń.

Sailfish 2.0 przynosi też lepszą obsługę aplikacji Androida(będą miały teraz dostęp do systemowych powiadomień, możliwościwłączania wibracji oraz diody, a także budzenia wyświetlacza),obsługę gestów trzema palcami, nagrywanie klipów wideo zwykorzystaniem kodeka H.264 oraz pakiet pięknych zdjęć doustawiania nastroju interfejsu, wybranych ze zgłoszeń do konkursuJollaambience.

Podstawowym sprzętem do uruchamiania Sailfish OS-a są oczywiścieJolla Phone (sprzedawany obecnie za 249 euro) i Jolla Tablet (któryw przedsprzedaży możemy zamówić za 267 euro) – oba dostępne woficjalnym sklepie producenta.W praktyce jednak Sailfisha można uruchomić na znacznie szerszejgamie urządzeń. To m.in. licencjonowany Aqua Fish firmy IntexTechnologies, który pojawić się ma w sprzedaży już w tymmiesiącu w cenie poniżej 150 dolarów i (podobno) rosyjskiYotaphone 2, ale też całalista popularnych smartfonów Google Nexus, Samsung Galaxy, HTCDesire, One Plus, Xiaomi Mi2, a nawet jednopłytkowy Raspberry Pi2.

Jeśli macie już urządzenie z działającym na nim Sailfishem, możecie zainstalować wersję 2.0 systemu, zapisując się do grupy wczesnego dostępu Jolli.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)