Sailfish OS na Xiaomi Redmi Note 3 – piękny system na pięknym telefonie

Sailfish OS na Xiaomi Redmi Note 3 – piękny system na pięknym telefonie

14.03.2017 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Miłośnicy systemu Sailfish OS mogą sobie już wgrać go nanaprawdę niezłego smartfona. Xiaomi Redmi Note 3 (model zeSnapdragonem 650) uzyskał wsparcie społeczności dla tej pięknejalternatywy Androida. Bazę stanowi tu cyanogenmod 13, więc niewszystko działa, ale trwają prace nad wykorzystaniem nowszej wersjicyanogenmoda (cm14.1), co otworzy drogę do nowych możliwości.

Dla niezorientowanych – Sailfish OS to stworzony przez fińskąfirmę Jolla mobilny system operacyjny, który w praktyce jest jakdesktopowy Linux. Wykorzystuje standardowe biblioteki i narzędziaGNU, a dotykowy interfejs obsługiwany jest przez bibliotekę Qt.Normalnie nie jest więc kompatybilny z Androidem, ale pozainstalowaniu środowiska sfdroid (Android-in-a-Window) możemykorzystać ze znacznej liczby androidowych aplikacji, nawet tych,które wymagają bibliotek GooglePlay.

[PORTED][GNU/Linux] First NON-ANDROID OS [Sailfish OS][Installation and Review][Redmi Note 3]

Od strony sprzętowej Sailfish nie miał wiele szczęścia –poza oryginalnym smartfonemJolla, nieukończonym tabletem Jolla i kilkoma modelamipomniejszych producentów (m.in. AquaFish, TuringPhone) niczego na liście gotowych urządzeń nie znajdziemy.Znacznie ciekawiej wygląda lista sprzętu wspieranego przezspołeczność, znajdziemy tu ponad 20 urządzeń, w tym wielepopularnych niegdyś smartfonów. No właśnie, niegdyś – z tyminowszymi jest już gorzej.

Na liście wspieranych urządzeń pojawił się jednak świetnieprzyjęty przez klientów Xiaomi Redmi Note 3 Pro, dostępny także wpolskiej dystrybucji. Po odblokowaniu bootloadera, zainstalowaniurecovery (polecany jest ZCX-TWRP),wyczyszczeniu smartfona, należy wgrać na niego cyanogenmoda 13,sformatować partycję danych, a następnie wgrać obraz SailfishOS-a (w wersji 2.0.5 – Sailfish-kenzo). Szczegółowe informacjeoczywiście w wątku na forum XDAdevelopers.

W nowym systemie możemy póki co mieć problemy z Bluetoothem,nie działa nagrywanie wideo, sprzętowe przyciski, skaner liniipapilarnych i dioda doświetlająca, nie wykorzystamy teżtechnologii VoLTE (choć i tak większość abonentów polskichtelekomów póki co nie ma do niej dostępu). Od strony software’owejnie działa też wbudowana przeglądarka Sailfisha, autorzy ROM-upolecają skorzystać z przeglądarki Web Pirate ze sklepu Jolli.

Sailfish OS 2.0

Zabawa może być przednia. Sailfish OS oferuje naprawdę pięknyinterfejs, którego możliwości możecie zobaczyć na powyższymwideo. Jeśli będziecie szukać natywnych aplikacji, to opróczoficjalnego sklepu Jolli warto skorzystać z Warehouse, oficjalnegoklienta OpenRepos.net.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)