Samochody to komputery na kołach: mogą rejestrować więcej danych, niż się spodziewasz

Samochody to komputery na kołach: mogą rejestrować więcej danych, niż się spodziewasz

Nowoczesne samochody są naszpikowane elektroniką, fot. Oskar Ziomek
Nowoczesne samochody są naszpikowane elektroniką, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
31.12.2020 11:42

Współczesne samochody sterowane są przez komputery, co chyba nikogo już nie dziwi, ale zaskoczeniem może być fakt, jak wiele danych jest rejestrowanych, a później dostępnych dla śledczych w przyszłości. Przykład opisał serwis NBC News, który zwrócił uwagę, że dane zarejestrowane przez komputer pokładowy pickupa z 2016 roku pozwoliły policji w USA odkryć nowe fakty dotyczące śmierci człowieka sprzed lat.

Okazuje się bowiem, że w praktyce współczesny samochód jest źródłem większej liczby danych niż typowy smartfon. Wyposażone w komputery pokładowe auta posiadają m.in. odbiorniki GPS, moduły łączności, kamery, mikrofony i szereg czujników, które zapisują swoją aktywność w pamięci, a to potencjalne źródło cennych informacji na przyszłość. Ponadto pojazdy mogą zapisywać, o której godzinie i na jak długo włączono światła czy otwarto drzwi, choć rzecz jasna liczba rejestrowanych danych zależy od konkretnych przypadków.

Komentujący ostrzegają, że mało który kierowca zdaje sobie z tego sprawę, przez co w samochodach większość czuje się bezkarna i niekontrolowana. W rzeczywistości natomiast, komputery w autach są zdolne zapamiętywać nawet historię połączeń czy treść wiadomości ze sparowanego smartfona, a to w połączeniu z danymi z nawigacji i pozostałych czujników może pomóc dokładnie odtworzyć przebieg konkretnej podróży. Dzięki temu w skrajnych przypadkach mowa o znakomitym ułatwieniu dla policji próbującej ustalić fakty, choćby podczas wspomnianego śledztwa.

Na koniec warto zwrócić uwagę na kwestię zabezpieczeń. Skoro samochód jest przynajmniej tak samo cennym źródłem danych o swoim użytkowniku jak smartfon, można założyć, że jest lub w niedalekiej przyszłości będzie regularnym celem dla hakerów; najnowsze pojazdy są dziś przecież nierzadko na stałe połączone z internetem. Pytanie, czy ich systemy są odpowiednio bezpieczne i dostatecznie często aktualizowane, pozostaje otwarte.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)