Samochody to komputery na kołach: mogą rejestrować więcej danych, niż się spodziewasz

Nowoczesne samochody są naszpikowane elektroniką, fot. Oskar Ziomek
Nowoczesne samochody są naszpikowane elektroniką, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

31.12.2020 11:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Współczesne samochody sterowane są przez komputery, co chyba nikogo już nie dziwi, ale zaskoczeniem może być fakt, jak wiele danych jest rejestrowanych, a później dostępnych dla śledczych w przyszłości. Przykład opisał serwis NBC News, który zwrócił uwagę, że dane zarejestrowane przez komputer pokładowy pickupa z 2016 roku pozwoliły policji w USA odkryć nowe fakty dotyczące śmierci człowieka sprzed lat.

Okazuje się bowiem, że w praktyce współczesny samochód jest źródłem większej liczby danych niż typowy smartfon. Wyposażone w komputery pokładowe auta posiadają m.in. odbiorniki GPS, moduły łączności, kamery, mikrofony i szereg czujników, które zapisują swoją aktywność w pamięci, a to potencjalne źródło cennych informacji na przyszłość. Ponadto pojazdy mogą zapisywać, o której godzinie i na jak długo włączono światła czy otwarto drzwi, choć rzecz jasna liczba rejestrowanych danych zależy od konkretnych przypadków.

Komentujący ostrzegają, że mało który kierowca zdaje sobie z tego sprawę, przez co w samochodach większość czuje się bezkarna i niekontrolowana. W rzeczywistości natomiast, komputery w autach są zdolne zapamiętywać nawet historię połączeń czy treść wiadomości ze sparowanego smartfona, a to w połączeniu z danymi z nawigacji i pozostałych czujników może pomóc dokładnie odtworzyć przebieg konkretnej podróży. Dzięki temu w skrajnych przypadkach mowa o znakomitym ułatwieniu dla policji próbującej ustalić fakty, choćby podczas wspomnianego śledztwa.

Na koniec warto zwrócić uwagę na kwestię zabezpieczeń. Skoro samochód jest przynajmniej tak samo cennym źródłem danych o swoim użytkowniku jak smartfon, można założyć, że jest lub w niedalekiej przyszłości będzie regularnym celem dla hakerów; najnowsze pojazdy są dziś przecież nierzadko na stałe połączone z internetem. Pytanie, czy ich systemy są odpowiednio bezpieczne i dostatecznie często aktualizowane, pozostaje otwarte.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)