Samsung Exynos 8 Octa: nowy procesor z autorskimi rdzeniami i LTE będzie napędzał Galaxy S7

Samsung Exynos 8 Octa: nowy procesor z autorskimi rdzeniami i LTE będzie napędzał Galaxy S7

Samsung Exynos 8 Octa: nowy procesor z autorskimi rdzeniami i LTE będzie napędzał Galaxy S7
12.11.2015 23:03

Mniej więcej już wiemy, co będzie „mózgiem” nowegoSamsunga Galaxy S7. Koreańczycy, bez wcześniejszych zapowiedzi,zaprezentowali nowy układ SoC Exynos 8, a dokładniej 8890. Tobezpośredni następca Exynosa 7420, który dobrze pokazuje, jakdaleko Samsung zaszedł w dziedzinie projektowania procesorów. Tojuż nie tylko wzięte z półki rdzenie Cortex na licencjikonsorcjum ARM, ale też własne mocne rdzenie, które pozwolić mająna nawiązanie równorzędnej walki z najnowszymi czipami Apple'a.

Exynos 8890 to dobrze znana konstrukcja – architekturabig.LITTLE, w której wykorzystano cztery standardowe rdzenieCortex-A53 jako zestaw energooszczędny oraz cztery własne rdzenieSamsunga, noszące oficjalną nazwę Exynos M1, pracujące w zestawie„wydajnościowym”. Oczywiście to najnowsze wydanie big.LITTLE zewsparciem dla architektury heterogenicznej, więc wszystkie osiemrdzeni może pracować jednocześnie. Cały układ wykonany jest wlitografii14 nm FinFET, tej samej, jaką zastosowano w jego poprzedniku,Exynosie 7420.

Obraz

Z udostępnionych przez Koreańczyków informacji o M1 niewielejednak wiadomo. Można odnieść wrażenie, że w jakimś stopniuwzorowano się na mocnych rdzeniach ARM, takich jak np. CortexA-72. Też mamy do czynienia z wykonywaniem poza kolejnością wtrzech pasmach, różnice znaleźć można głównie w budowiejednostek wykonawczych.

Większość użytkowników niespecjalnie przejmuje się kwestiąpotoków wykonywania czy predyktorami rozgałęzień, chce by ichurządzenie mobilne po prostu działało szybko i byłoenergooszczędne. Tutaj dzięki zastosowaniu M1 mamy dostaćwydajność wyższą o nawet 30% i zużycie energii mniejsze o 10% odExynosa 7420. To oczywiście marketingowe deklaracje, które pewniepowstały jako uogólnienia wyników jakichś najbardziejobiecujących benchmarków, ale i tak dwucyfrowy wzrost wydajności zgeneracji na generację musi budzić szacunek.

Zalety tej architektury wspomóc ma też autorska magistralainterconnect SCI (Samsung Coherent Interconnect), łącząca rdzeniesilne i słabe. Też nie jest to coś prosto od konsorcjum ARM(domyślny CoreLink CCI), lecz zoptymalizowane rozwiązanie, odpodstaw projektowane z myślą o Exynosach.

Od ARM za to pochodzi układ graficzny Mali. Radeonem to on niejest, ale w modelu T880 MP12 i tak dostajemy niezłe parametry, o50% więcej rdzeni graficznych niż w poprzednim Exynosie,korzystającym z wersji MP8. Warto pamiętać, że ta generacjagrafiki ARM zwiększa też o 50% liczbę jednostekarytmetyczno-logicznych na rdzeń, więc wzrost mocy obliczeniowejbędzie przynajmniej dwukrotny. Na pewno GPU to poradzi sobie zrozdzielczościami 4K, obiecywane jest też wsparcie dla gogliwirtualnej rzeczywistości.

Co równie ważne, nowy Exynos 8890 zawiera w pakiecie modem LTECat 12/13, z maksymalną szybkością pobierania 600 Mb/s i wgrywania150 Mb/s. Samsung określa go jako najbardziej zaawansowany wbranży, obiecując, że pozwolina szybkie dzielenie się nagraniami wideo w wysokiej rozdzielczości.Sam producent zaoszczędzi zaś na zintegrowaniu w jednym pakiecienajważniejszych elementów smartfonu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)