Samsung Exynos 980: w końcu 5G wbudowane w SoC

Samsung Exynos 980 jest gotowy na 5G, jednak nie to fascynuje najbardziej
Samsung Exynos 980 jest gotowy na 5G, jednak nie to fascynuje najbardziej

04.09.2019 19:34, aktual.: 05.09.2019 12:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samsung zaprezentował dziś swój najnowszy SoC dla urządzeń mobilnych. Exynos 980 to pierwszy układ Samsunga z modemem 5G. Jednak nie to jest w nim najbardziej interesujące. Układ będzie produkowany w 8 nm procesie technologicznym.

Exynos 980 zostanie wyposażony w 8 rdzeni ARM. Dwa z nich to Cortex-A77, mające rzekomo zapewnić „laptopową wydajność” smartfonów. Pozostałe sześć to Cortex-A55. Towarzyszyć im będzie układ graficzny Mali G76 – ten sam, który znajdziemy w Exynosie 9825, używanym w Galaxy Note 10.

Exynos 980 ze zintegrowanym modemem 5G

Samsung Exynos 980 to obietnica energooszczędności. Samsung zdecydował się na integrację modemu 5G w układzie SoC, by zużywał on mniej energii podczas pracy. Samsung zapowiada, że modem nowego Exynosa będzie rozwijał prędkość pobierania do 2,55 Gb/s w sieci 5G. Dotyczy to jednak transmisji z użyciem fal milimetrowych, powyżej 6 GHz. Ich penetracja jest fatalna, blokuje je nawet ludzkie ciało, więc w praktyce należy potraktować tę informację jako ciekawostkę. W Europie marny z tego pożytek, gdyż sieci w standardzie 5G jest jak na lekarstwo i w przyszłym roku niewiele się zmieni. Na pewno będzie to gratka dla klientów z Korei Południowej.

Samsung Exynos 980 ma także dostanie wydzielony NPU (neural processor unit). To czyni z niego pierwszy układ Samsunga, przystosowany do działania sztucznej inteligencji i wyposażony w łączność 5G. Poza tym SoC zawiera moduł WiFi 6, zgodny ze standardem IEEE 802.11ax.

Exynos 980 Mobile Processor: Official Introduction | Samsung

8 nm FinFET

Samsung Exynos 980 będzie produkowany w technologii FinFET 8 nm (odpowiada procesowi 7 nm TSMC). To właśnie mała skala umożliwiła połączenie układu SoC z modemem 5G. Poza pozytywnym wpływem na pobór energii przez smartfony z tym układem, zastosowanie litografii 8 nm pozwala też zaoszczędzić sporo miejsca w obudowie smartfonu w porównaniu do SoC-ów produkowanych w większej skali. Szlaki przetarły układy Exynos Series 9, produkowane w listografii 8 nm, obecne w smartfonach Samsunga z 2019 roku.

Qualcomm także produkuje swoje układy w litografii 8 nm. Kirin 980 firmy Huawei i Apple A12 Bionic są produkowane w procesie 7 nm. Sięga po niego także AMD, czym zostawiło Intela mocno w tyle – procesory Comet Lake utknęły na 14 nm.

Masowa produkcja Exynosa 980 ruszy jesienią. Nie wiemy jeszcze, do których smartfonów trafi. Logicznym kandydatem jest Samsung Galaxy S11, który zapewne ukaże się w 2020 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (17)
Zobacz także