Samsung na IFA 2018: telewizor QLED 8K i zakrzywiony monitor ze złączem Thunderbolt 3

Samsung na IFA 2018: telewizor QLED 8K i zakrzywiony monitor ze złączem Thunderbolt 3

Samsung na IFA 2018: telewizor QLED 8K i zakrzywiony monitor ze złączem Thunderbolt 3
Oskar Ziomek
30.08.2018 12:17

Samsung nie pozostaje w tyle, gdy chodzi o premiery nowych urządzeń odbywające się bezpośrednio przed targami IFA 2018. Producent zdecydował się zaprezentować nowy telewizor QLED 8K, ale także ciekawy monitor, który jako pierwszy na świecie jest jednocześnie zakrzywiony, podłączany przez złącze Thunderbolt 3, a w tym przypadku również wyposażony w autorską matrycę QLED. Mowa o monitorze CJ79, który został wyposażony w dwa złącza o przepustowości do 40 Gb/s, które pozwalają przy okazji ładować podłączone sprzęty z mocą do 85 W.

Ekran wyposażono w szeroki, zakrzywiony wyświetlacz o przekątnej 34 cali. Proporcje to 21:9, zaś rozdzielczość wynosi 3440×1440 pikseli. Monitor obsługuje dwa tryby ułatwiające efektywną pracę. Pierwszy to klasyczny PIP (Picture-in-Picture), pozwalający wyświetlać mniejszy podgląd obrazu z innego źródła na tle głównego obszaru roboczego.

Obraz

Drugi tryb to ciekawszy PBP (Picture-by-Picture), dzięki któremu na ekranie można wyświetlić jednocześnie obraz z dwóch źródeł. Poza złączami Thunderbolt 3 monitor wyposażono również w wejście HDMI, DisplayPort oraz dwa złącza USB 3.0. Ekran ma 100 Hz, czas reakcji (GTG) wynoszący 4 ms oraz kontrast 3000:1 dzięki matrycy typu VA. Co ciekawe, zastosowana tu matryca Quantum Dot ma gwarantować 125-procentoweme spektrum kolorów sRGB. Samsung chwali się również obsługą AMD FreeSync, co spodoba się przede wszystkim graczom.

Opisywany wyżej CJ79 to jednak nie jedyny chwalony przez Samsunga monitor. Korzystając z okazji, producent zwraca także uwagę na model CJ89, który przeznaczony jest dla użytkowników oczekujących jeszcze większego wyświetlacza. Ten ekran występuje w dwóch wersjach, z których mniejsza ma 43 cale o proporcjach 32:10 przy rozdzielczości 3840×1200 pikseli i oferuje odświeżanie na poziomie 120 Hz. Większy model to aż 49-calowa matryca, proporcje 32:9, rozdzielczość 3840 ×1080 oraz odświeżanie 144 Hz. Obydwa ekrany wyposażono w dwa złącza USB-C, a dodatkowo HDMI, DisplayPort oraz 3 porty USB, z których tylko jeden jest w standardzie 3.0. Wszystkie opisywane tu monitory mają wbudowane głośniki i można je zamocować na ścianie.

Telewizor 8K ze sztuczną inteligencją

Fanów oglądania filmów na dużym ekranie powinien jednak zainteresować przede wszystkim nowy telewizor QLED o rozdzielczości 8K. To model, który pojawi się w czterech rozmiarach: z ekranami o przekątnej 65, 75, 82 oraz 85 cali, ale już teraz wiadomo, że nie wszystkie rozmiary będą dostępne na każdym rynku.

Obraz

Odbiornik wyposażono w szereg topowych rozwiązań znanych z poprzednich telewizorów Samsunga, w tym opcję wyświetlania obrazów po przejściu telewizora w tryb czuwania. Urządzenie wystarczy podłączyć tylko jednym przewodem optycznym i zasilającym. Matryca obsługuje HDR10+ i w szczycie jest w stanie osiągnąć 4000 nitów. Na koniec trzeba wyraźnie zaznaczyć zastosowanie sztucznej inteligencji. Wykorzystano ją, by sprytnie skalować obrazy mniejszych rozdzielczości do rozdzielczości 8K, by tym samym w miarę możliwości wykorzystać potencjał wyświetlacza.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)