Samsung naruszył patent technologii kropek kwantowych? Jest pozew

Samsung naruszył patent technologii kropek kwantowych? Jest pozew

Samsung mógł naruszyć patenty dotyczące technologii kropek kwantowych (z ang. quantum dot), fot. Plasma Chem / CC BY 3.0
Samsung mógł naruszyć patenty dotyczące technologii kropek kwantowych (z ang. quantum dot), fot. Plasma Chem / CC BY 3.0
18.02.2020 10:46, aktualizacja: 18.02.2020 14:37

Firma Samsung używa technologii kropek kwantowych (z ang. quantum dot) w swoich telewizorach QLED. Są one zastosowane w formie filtru nakładanego na panel LCD i pomagają uzyskać wyższy stopień nasycenia kolorów, większą jasność oraz lepsze kąty widzenia. Ostatnio jednak do Okręgowego Sądu Stanów Zjednoczonych Wschodniego Okręgu Stanu Teksas wpłynął pozew firmy Nanoco, która oskarża koreańskiego giganta o naruszenie patentów dotyczących tej technologii.

Dawid kontra Goliat. Brytyjskie Nanoco pozywa Samsunga – oskarża o naruszenie patentów kropek kwantowych

Nanoco to firma pochodząca z Wielkiej Brytanii i specjalizująca się w nanotechnologii. Powstała ona w 2001 z ramienia Uniwersytetu w Manchesterze i zajmowała się między innymi rozwojem technologii kropek kwantowych (i ich produkcją) oraz innych, wolnych od kadmu nanocząsteczek.

Telewizory Samsung QLED wykorzystują technologię kropek kwantowych, fot. Samsung
Telewizory Samsung QLED wykorzystują technologię kropek kwantowych, fot. Samsung

Prezes firmy Christopher Richards zaznaczył w pozwie, że Nanoco i Samsung razem ze sobą współpracowały, opracowując rozwiązania oparte na opatentowanej przez Nanoco technologii CFQD Quantum Dot oraz kilku innych, powiązanych patentach. Jak utrzymuje Richards, Samsung zakończył w pewnym momencie współpracę i zaczął produkcję telewizorów wykorzystujących kropki kwantowe, ale nie dyskutował w żaden sposób z Nanoco kwestii licencyjnych ani umowy na dostawę.

Nanoco oskarża Samsunga o świadome naruszenie patentów firmy i oczekuje kompensacji finansowej, pozostając otwartym na ugodowe rozwiązanie. Koreański potentat na pewno preferowałby ugodę, gdyż potencjalny nakaz zaprzestania produkcji telewizorów QLED pozostawiłby firmę bez żadnej alternatywy.

Samsung dopiero zaczął opracowywać technologię QD-OLED, a z kolei rozwiązania typu MicroLED są jeszcze bardzo drogie. Prawnicy koreańskiej korporacji obecnie dokonują przeglądu patentów, które wymieniło w pozwie Nanoco i odniesie się do niego w stosownym czasie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)