Samsung Neon, projekt AI "sztucznego człowieka", wygląda i zachowuje się jak człowiek (wideo)

Samsung Neon, projekt AI "sztucznego człowieka", wygląda i zachowuje się jak człowiek (wideo)

fot. YouTube
fot. YouTube
Piotr Urbaniak
05.01.2020 18:52, aktualizacja: 05.01.2020 19:11

W Nowy Rok mogliście przeczytać na dobrychprogramach o Samsung Neon, tajemniczym projekcie sztucznego człowieka. Okazuje się, że koreańskie przedsiębiorstwo rzeczywiście buduje awatary, które wyglądają i zachowują się jak człowiek. Tak, aby mogły pełnić rolę przewodników, recepcjonistów czy po prostu wirtualnych kumpli.

Kierownik projektu Neon, badacz interakcji człowiek-komputer Paranav Mistry, opublikował tweeta prezentując tym samym jeden z awatarów Neon. Mistry twierdzi, że wykorzystana do jego budowy technologia, zwana rdzeniem R3, pozwala AI samodzielnie tworzyć nowe wrażenia, ruchy i dialogi nawet w języku hindi. I wszystko to ma być całkowicie odmienne od wzorców pierwotnie zaprogramowanych w pamięci.

Co więcej, internauci dokopali się na serwerach Neon do nieopublikowanej nigdy wcześniej wideoprezentacji, będącej zapewne formą trailera Neon. Materiał pokazuje jeszcze większą grupę ludzkich awatarów, które wcielają się w rozmaite role. Od lekarki, poprzez architekta i fotografa, na zwykłych ludziach kończąc.

Kopię spotu można zobaczyć w serwisie YouTube, choć warto się pospieszyć, gdyż prawdopodobnie szybko zostanie z niego usunięta za naruszenie praw.

Exclusive: Samsung's NEON Revealed - Leaked Trailer Looks Perfectly Human!

Oczywiście nie mamy pewności w jakim stopniu prezentowane awatary są generowane komputerowo

Koniec końców mogą być oparte na motion capture i operować tylko zestawem przygotowanych wcześniej gestów. Siłą rzeczy nie wiadomo jak zachowają się podczas rozmowy i czy będą wiarygodnie oddawać emocje. Pewnym natomiast jest jedno: wyglądają przekonująco.

W jednym z ostatnich wywiadów Mistry stwierdził, że uważa sztucznych ludzi za jedną z ważniejszych technologii na rok 2020. – Filmy są pełne przykładów, w których sztuczna inteligencja jest wprowadzana do naszego świata – powiedział Mistry dla LiveMint. – Cyfrowy człowiek mógłby rozszerzyć swoją rolę, aby stać się częścią naszego codziennego życia: wirtualnym przekaźnikiem wiadomości czy recepcjonistą, a nawet gwiazdą filmową generowaną przez AI – dodał.

Wciąż jednak musimy zaczekać, aby przekonać się, czy Neon sprosta tym oczekiwaniom. W tej chwili Samsung oferuje głównie masę marketingowych zajawek i minimalną ilość konkretów, co przekłada się na masę pytań i ledwie zdawkowe odpowiedzi. Tak czy inaczej, Neon zostanie ponoć zaprezentowany na CES 2020 (7-10 stycznia). Czekam niecierpliwie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)