Samsung prezentuje SSD X5 – nadzwyczaj szybki przenośny dysk NVMe dla zamożnych

Samsung prezentuje SSD X5 – nadzwyczaj szybki przenośny dysk NVMe dla zamożnych

Samsung SSD X5 to propozycja dla będących ciągle w ruchu (depositphotos)
Samsung SSD X5 to propozycja dla będących ciągle w ruchu (depositphotos)
Oskar Ziomek
29.08.2018 17:26

Na dwa dni przed rozpoczęciem targów IFA 2018, Samsung zdecydował się zaprezentować nowy, ciekawy produkt. Mowa o pierwszym półprzewodnikowym dysku przenośnym, który bazuje na technologiach NVMe oraz Thunderbolt 3. Dysk wymiarami przypomina zgrabną komputerową myszkę, ma ciekawe wzornictwo, waży 150 gramów i oferuje znakomite osiągi. Jak nietrudno się domyślić, cena jest w tym przypadku adekwatna do topowych możliwości.

Urządzenie będzie oferowane w trzech wersjach pojemności: 500 GB, 1 TB oraz 2 TB. Dzięki zastosowaniu połączenia Thunderbolt 3, dysk osiąga przepustowość do 40 Gb/s, czyli czterokrotnie więcej niż w przypadku USB 3.1 drugiej generacji. Takie możliwości przekładają się w przypadku SSD X5 na sekwencyjny odczyt sięgający 2800 MB/s oraz zapis do 2300 MB/s. Wyjątkiem jest tutaj jednak najmniej pojemna wersja dysku, w przypadku której zapis maksymalny wynosi 2100 MB/s. Jak zauważa Samsung, osiągi dwóch większych dysków pozwalają więc zapisać na nich plik wielkości 20 GB w czasie 12 sekund.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Warto również zwrócić uwagę, że dysk zamknięto w obudowie odpornej na przeciwności losu. Powinna ona bowiem wytrzymać upadki z wysokości 2 metrów, zaś zastosowana technologia Dynamic Thermal Guard czuwa, by dysk się nie przegrzewał podczas pracy. SSD X5 ma również być bezpieczny dzięki oprogramowaniu Samsung Portable SSD Software, które wykorzystuje zalety 256-bitowego, sprzętowego szyfrowania AES.

Obraz

Na koniec pozostaje już tylko przyjrzeć się cenom. Te niestety są wysokie i zakup opisywanych dysków będzie uzasadniony zapewne wyłącznie w zastosowaniach zawodowych. Najmniejszy SSD X5 o pojemności 500 GB został wyceniony na niecałe 400 dolarów, większy dysk o pojemności 1 TB na niecałe 700 dolarów, zaś największy dysk o pojemności 2 TB to wydatek rzędu 1400 dolarów. Pomijając ewentualne podatki, przy bezpośrednim przeliczeniu daje to dziś kwoty kolejno około 1460, 2560 oraz 5120 złotych. Dyski mają być dostępne w sklepach na całym świecie już od 3 września, zaś wcześniej będzie je można obejrzeć na targach IFA 2018.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)