Samsung rusza z produkcją dysku SSD o pojemności 30 terabajtów

Samsung rusza z produkcją dysku SSD o pojemności 30 terabajtów

Samsung rusza z produkcją dysku SSD o pojemności 30 terabajtów
Oskar Ziomek
20.02.2018 15:10

Wielkimi krokami odsuwamy się od etapu, kiedy półprzewodnikowe dyski poza tym, że niedostępne cenowo, mogły być nieatrakcyjne z uwagi na stosunkowo niewielką (względem dysków talerzowych) pojemność. Dzisiaj dyski SSD o pojemności kilkuset gigabajtów już nikogo nie dziwią, ale okazuje się, że można pójść zdecydowanie dalej.

Samsung ogłosił, że rozpoczyna masową produkcję dysku SSD o pojemności 30,72 TB. Model PM1643 udało się stworzyć z wykorzystaniem technologii V-NAND. Producent deklaruje, że nowy dysk jest nie tylko dwukrotnie bardziej pojemny od dysku wysokiej pojemności zaprezentowanego w 2016 roku, ale także dwukrotnie szybszy.

Podczas losowego odczytu dysk ma być w stanie osiągnąć 400000 IOPS, a podczas zapisu 50000 IOPS. Sekwencyjny odczyt ma sięgać 2100 MB/s, a zapis – 1700 MB/s. Urządzenie będzie też w stanie wykorzystać łącznie 40 GB pamięci DRAM.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Choć taka pojemność ma oczywiście zastosowanie przede wszystkim w rozwiązaniach profesjonalnych, warto dla zrozumienia skali podać przykład, jak można ją wykorzystać. Jeśli założymy, że godzina filmu FullHD zajmuje 6 GB i w związku z tym na dysk o pojemności 1 TB zmieścimy około 166 godzin nagrań (prawie 7 dób ciągłego oglądania), to na nowy dysk Samsunga wejdzie już 5127 godzin, a więc odpowiednik prawie 214 dni seansu. Choć pomijamy przy tym, iż rzeczywiste pojemności dysków są niższe, liczby i tak robią wrażenie.

Na mniejszą skalę produkcja dysku trwa od stycznia. Teraz rozpoczyna się produkcja masowa, ale Samsung nie planuje na tym poprzestać. Obok modelu o pojemności ponad 30 TB pojawią się także mniejsze propozycje. Planowane jest wprowadzenie na rynek modeli o pojemności 15,36 TB, 7,68 TB, 3,84 TB, 1,92 TB, 960 GB oraz 800 GB.

W ten sposób Samsung chce zachęcić klientów do częstszego sięgania po SSD zamiast HDD – problem z dostępnością odpowiedniej pojemności z pewnością zostanie już zażegnany. Wymienione wyżej dyski o mniejszych pojemnościach mają się pojawić jeszcze w tym roku. Szczegóły odnośnie cen i konkretnych dat dostępności produktów z nowej serii pojemnych SSD nie zostały jednak ujawnione.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)