Samsung udostępnia narzędzie do poprawy wydajności dysków SSD z serii EVO

Samsung udostępnia narzędzie do poprawy wydajności dysków SSD z serii EVO
16.10.2014 11:39
Samsung udostępnia narzędzie do poprawy wydajności dysków SSD z serii EVO
Redakcja
Redakcja

Pod koniec września informowaliśmy o nietypowym problemie z dyskami SSD firmy Samsung, który objawiał się znacznym spadkiem wydajności odczytu danych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, producent przygotował i udostępnił już odpowiednią poprawkę, albo raczej oprogramowanie, które umożliwia nam przeprowadzenie operacji przywracania odpowiedniego poziomu wydajności. Wygląda na to, że nie potwierdziły się obawy mówiące o tym, że problem jest natury sprzętowej i wynika z zastosowania komórek TLC – testy obalające mity dotyczące rzekomo niskiej trwałości SSD nie wydają się więc być czymkolwiek zagrożone.

Pomimo, że dyski z serii 840 EVO znajdują się na rynku już od jakiegoś czasu, problem długo był zupełnie nieznany. Nic w tym, dziwnego, skoro zauważyć go można tylko w niektórych sytuacjach: aplikacje wykonujące dokładne pomiary szybkości takie jak HD Tune i HD Tach raportowały o znacznych spadkach odczytu (do zaledwie kilku MB/s) w przypadku obszarów dysku, gdzie znajdowały się „stare dane”. Stare oznacza tutaj pliki zapisane około 30 lub więcej dni temu, a które nie były przez ten czas modyfikowane. Początkowo problem bagatelizowano, ale w sierpniu o problemach zaczęło informować więcej użytkowników. Gdy sprawa wyszła na jaw, sieć zalały informacje, o SSD od Samsunga notujących bardzo niskie wyniki testów.

350126834773682113
350126834773747649

Po zajęciu się sprawą przez znany serwis AnandTech testujący dyski producent wystosował oświadczenie, w którym obiecał szybkie wypuszczenie poprawki. Jest nią udostępniane oprogramowanie Samsung SSD 840 EVO Performance Restoration, które służy do wykonania odpowiedniej procedury przywracania wydajności dysku. Po uruchomieniu program umożliwia wybór dysku do optymalizacji, wyświetla jego numer seryjny, pojemność, a także aktualnie zainstalowane firmware. Operacja jest podzielona na cztery kroki: pierwszy to sprawdzenie wersji oprogramowania wewnętrznego, oraz, w razie potrzeby, jego aktualizacja. W trzech kolejnych krokach aplikacja dokonuje na dysku niezbędnych optymalizacji, które mają przywrócić mu pełnię wydajności.

Po rozpoczęciu procedury naprawczej komputer jest automatycznie uruchamiany ponownie. Sama operacja ma kilka wymagań np. dysk musi posiadać przynajmniej 10% wolnej przestrzeni w celu jej wykonania. Aplikacja obsługuje wszystkie nowoczesne chipsety i sterowniki np. AMD, Intel (w tym Intel Rapid), Microsoft czy NVIDIA. Obsługuje ona partycje w systemie plików NTFS, systemy Windows i układy partycji MBR oraz GPT. Program został przeznaczony do dysków z serii EVO, nie będzie on działał poprawnie w sytuacji, gdy dysk jest zabezpieczony przy pomocy hasła ATA Password. Przed wykonaniem operacji naprawczej zalecamy wykonanie kopii zapasowej wszystkich danych znajdujących się na dysku, oraz, w miarę możliwości, zapewnienie awaryjnego zasilania. Aktualizacja oprogramowania wewnętrznego może się nie powieść, co doprowadzi do utraty wszystkich danych zawartych na dysku.

Na szczęście problem jak widać da się rozwiązać od strony programowej. Gdyby wina faktycznie leżała po stronie stosowanych przez firmę Samsung komórek TLC, oznaczałoby to pewnego rodzaju katastrofę dla tej serii dysków. Rzucałoby to też cień na kwestię wytrzymałości dysków SSD, która ostatnio została uznana za bardzo wysoką, w przeciwieństwie do awaryjnych HDD. Nie wiadomo, jak sytuacja rozwinie się w przypadku serii 840 (nie EVO), bo jej użytkownicy zgłaszali podobne problemy, a udostępnione oprogramowanie nie jest z nią zgodne. Oprogramowanie naprawcze znajdziecie już w bazie aplikacji naszego serwisu. Przypominamy także o istnieniu oprogramowania Samsung Magician, dzięki któremu sprawdzicie stan swojego dysku, przeprowadzicie optymalizacje, a także skorzystacie z sprzętowego szyfrowania danych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)