Samsung wprowadza dyski SSD z serii 850 PRO i 850 EVO o pojemności 2 TB

Samsung wprowadza dyski SSD z serii 850 PRO i 850 EVO o pojemności 2 TB
Redakcja

06.07.2015 16:34, aktual.: 07.07.2015 09:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niewielka pojemność nośników SSD i wysoka cena pojedynczego gigabajta to często poruszany argument podczas konfrontowania ich z HDD. Argument ten zaczyna jednak stopniowo znikać. Samsung właśnie zaprezentował nowe dyski z serii 850 PRO i 850 EVO, których pojemność to aż 2 terabajty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzymać wszystkie dane na dysku półprzewodnikowym.

Seria 850 zadebiutowała pod koniec ubiegłego roku. Największą zmianą jaka zaszła w dyskach jest wykorzystanie pamięci wykonanych w technologii 3D Vertical NAND: trójwymiarowej struktury komórek pamięci, która umożliwia znaczne zwiększenie pojemności przy zachowaniu awaryjności na odpowiednio niskim poziomie. Rozwiązanie trafiło zarówno do 850 PRO przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych i wykorzystujących komórki MLC, jak i 850 EVO dla użytkowników domowych, gdzie wystarcza trwałość oferowana przez tańsze komórki TLC. Teraz przyszedł czas na znaczne zwiększenie pojemności.

Obraz

Un-Soon Kim z Samsunga stwierdził, że po wprowadzeniu modeli V-NAND firma odnotowała gwałtowny wzrost popytu na nośniki o pojemności 500 GB i wyższej. Modele o pojemności 2 TB są więc odpowiedzią na potrzeby użytkowników, a zarazem pokazaniem, że nawet w przypadku SSD możemy wybierać spośród bardzo pojemnych dysków. Niestety problemem wciąż może być cena – sugerowane ceny nowych modeli nie są jeszcze znane, ale wiadomo za to, że za 850 PRO o pojemności 1 TB trzeba zapłacić obecnie około 2200 zł, a model EVO w takim wariancie to z kolei około 1700 zł. W porównaniu do HDD są to wartości zaporowe i nadal w wielu przypadkach lepszym wyjściem jest zakup niewielkiego dysku SSD na system i oprogramowanie, a także drugiego, HDD, na dane takie jak muzyka, zdjęcia, filmy czy gry.

Samsung w nowych modelach oferuje 10-letnią gwarancję dla edycji PRO (lub 300 TB zapisów) i 5-letnią (lub 150 TB zapisów) dla wersji EVO. W praktyce wartości te powinny być znacznie większe. Test trwałości nośników SSD wykazał, że starszy model 840 PRO o pojemności zaledwie 256 GB wytrzymał aż 2400 TB zapisów. Pamiętajmy natomiast o tym, że im większy nośnik SSD kupimy, tym więcej posiada on komórek do ewentualnej wymiany w razie zużycia. Początkowo z nowych modeli skorzystają użytkownicy złącza SATA, firma zapowiedziała jednak, że rozszerzy swoją ofertę także o odpowiednie wersje przygotowane z myślą o mSATA i M.2.

Jak na razie tworzenie bardzo drogich nośników do magazynowania danych wydaje się pomysłem nietrafionym, ale wymagający użytkownicy i tak się na nie zdecydują. Ceny natomiast z każdym rokiem są niższe i choć jeszcze nie dorównują HDD, nie umniejsza to atrakcyjności dysku, na którym umieścimy system operacyjny. Zalety takie jak bezgłośna praca, niższy pobór energii, niewrażliwość na wstrząsy i przede wszystkim niższe czasy dostępu są trudne do przecenienia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)