Samsung zamyka dział rozwijający rdzenie Mongoose. Kolejne exynosy wyłącznie na CPU ARM‑u?

Samsung zamyka dział rozwijający rdzenie Mongoose. Kolejne exynosy wyłącznie na CPU ARM-u?
Redakcja

04.11.2019 19:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Począwszy od 2016 roku Samsung szczyci się, że do budowy układów z linii Exynos wykorzystuje nie tylko rdzenie Cortex-A, ale i autorskie jednostki Mongoose (zwane również Exynos M). Pierwszym zbudowanym z ich użyciem układem był Exynos 8 Octa 8890 z Galaxy S7. Możliwe, że ostatnim będzie serce Galaxy S11.

Do teraz na stronie Samsunga wisi artykuł, w którym firma chwali się, że dzięki przeprojektowanemu CPU jego exynosy są w stanie zapewnić wyższą wydajność i niższe zużycie energii niż rdzenie wykorzystywane przez konkurencję.

Wygląda jednak, że to już koniec rdzeni Mongoose.

Samsung zamyka dział odpowiedzialny za rozwój autorskiego CPU

Jak potwierdził serwis Android Authority, Samsung postanowił zamknąć jeden z teksańskich działów. W efekcie część pracowników, którzy zajmowali się dotychczas opracowywaniem CPU Samsunga, ma zostać przekwalifikowanych, a 290 stracić pracę.

W opublikowanym na łamach wspomnianego serwisu oświadczeniu zabrakło co prawda informacji, czy rozwój autorskich rdzeni będzie kontynuowany w innych częściach świata, ale na razie wszystko zdaje się wskazywać na to, że nie. Firma zasłania się chęcią zapewnienia większej konkurencyjności, co można interpretować tak, że modyfikacja CPU z myślą o autorskich układach przestała być opłacalna.

Powodów do płaczu raczej nie ma

Gdy Galaxy S7 trafił na rynek, jednostki Mongoose faktycznie spełniały stawiane przez Samsunga obietnice dotyczące wydajności. W teście przeprowadzonym przez Phonebuffa europejski wariant z Exynosem 8890 wykonał to samo zadanie aż o 10 sekund szybciej niż amerykański odpowiednik ze Snapdragonem 820.

Galaxy S7 (Snapdragon) vs. Galaxy S7 (Exynos) Speed Test

Galaxy S8? Podobnie - exynos wygrał starcie ze snapdragonem, choć z mniejszą przewagą.

Galaxy S8 (Snapdragon) vs. Galaxy S8 (Exynos) Speed Test

Rok później role się jednak odwróciły. To Galaxy S9 na exynosie musiał ustąpić snapdragonowemu bratu.

Galaxy S9 (Snapdragon) vs. Galaxy S9 (Exynos) Speed Test

S-dziesiątka? Znów snapdragon górą, choć w tym przypadku dochodzi jeszcze różnica w procesie litograficznym, więc wydajnością w kontekście architektury rdzeni nie ma co się sugerować.

Tak czy inaczej, skończyły się już czasy, gdy CPU Mongoose miało wyraźną przewagę nad rdzeniami Cortex-A licencjonowanymi przez ARM. Jeśli więc kolejne exynosy będą bazować wyłącznie na nich, użytkownicy raczej nie będą mieli powodów do narzekań.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także