Samsung zaprezentował pierwszą sieć 5G — na razie gigabit, będzie szybciej

Samsung zaprezentował pierwszą sieć 5G — na razie gigabit, będzie szybciej

13.05.2013 18:00

W Polsce, jak i w wielu innych krajach, użytkownicy Internetu mobilnego cieszą się, jeśli mają dostęp do porządnego 3G, a LTE to nadal rarytas (choć coraz bardziej dostępny). W końcu jednak doczekamy się 100% pokrycia siecią, która dziś wydaje się nam szybka, a za kilka lat może okazać się niewystarczająca… i co wtedy?

Samsung pracuje nad wykorzystaniem pasma 28 GHz do rozszerzenia sieci LTE. Fale o wyższej częstotliwości mogą pomieścić więcej danych i Koreańczycy przewidują, że uda im się opracować technologię pozwalającą przesyłać bity nawet kilkaset razy szybciej od znanego nam obecnie 4G. W testach nowych stacji Samsunga bazowych możliwe były transmisje z prędkością nieznacznie przekraczającą 1 gigabit na sekundę. Niestety, na razie nie ma zbyt wielu powodów do radości, bo poważnym ograniczeniem jest odległość — Koreańczykom udało się nawiązać stabilne połączenie maksymalnie 2km od nadajnika. To mało imponujący wynik w porównaniu z możliwościami obecnego LTE, ale zawsze to jakiś początek… Warto tu zaznaczyć, że to dopiero pierwszy działający prototyp sieci 5G.

Obraz

Specjaliści przewidują, że sieć 5G zostanie wprowadzona przez ITU w 2020 roku. Komisja Europejska przeznaczyła w tym roku na badania 50 milionów Euro, problem starają się rozwiązać w wielu krajach dostawcy infrastruktury, naukowcy i operatorzy. Pozostaje mieć nadzieję, że taryfy abonamenty do 2020 roku stanieją stosownie do dostępnych transferów. Ponadto, wypadałoby aby modemy 5G, poza imponującymi prędkościami komunikacji, odznaczały się także energooszczędnością.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)