Sandboxie: bezpieczne testowanie aplikacji w „piaskownicy”

Sandboxie: bezpieczne testowanie aplikacji w „piaskownicy”
Przemysław Kreft

22.09.2017 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie da się ukryć, że osoby intensywnie korzystające z komputera są bardziej narażone na zagrożenia sieciowe i powinny zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenia systemu. Pobieranie plików, otwieranie załączników, testowanie wielu programów – jeżeli chcemy ograniczyć wpływ ewentualnych szkodników na nasz system, warto wykonywać te operacje w izolowanym środowisku. Jedną z ciekawszych metod jest stosowanie tak zwanej piaskownicy.

Piaskownica czy maszyna wirtualna?

Na początek krótkie wyjaśnienie. Dwie najpopularniejsze metody uruchamiania oprogramowania w izolowanym środowisku to wspomniana piaskownica (ang. sandbox) oraz wirtualna maszyna. Czym różnią się te metody?

Piaskownica pozwala na uruchamianie aplikacji w odizolowanym, wydzielonym obszarze w ramach naszego systemu. Wszystko opiera się tutaj na ograniczeniach w dostępie do danych i sztucznym wydzieleniu przestrzeni. Wirtualna maszyna to dużo bardziej rozbudowane rozwiązanie, w którym część zasobów komputera zostaje przeznaczona na uruchomienie niezależnego, wirtualnego urządzenia, który zapewnia całkowicie wyizolowane środowisko.

Dzięki wirtualnej maszynie możemy zainstalować oddzielny system, na którym możemy dokonywać zmian w konfiguracji i testować aplikacje bez obaw o ich wpływ na nasz komputer. Piaskownica to z kolei łatwiejsze w obsłudze rozwiązanie, które możemy stosować jako szybki sposób na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa podczas pracy.

Obsługa Sandboxie

Jedną z ciekawszych aplikacji do uruchamiania aplikacji w piaskownicy jest Sandboxie. Dzięki niej w łatwy sposób będziemy mogli np. testować nowe programy bez ograniczeń wydajności i bez wprowadzania zmian na komputerze.

Po zainstalowaniu Sandboxie wykrywa zainstalowane w naszym systemie popularne programy i dostosowuje swoje ustawienia. Aplikację obsługujemy za pomocą ikony w zasobniku systemowym, a także dzięki integracji z menu kontekstowym – wystarczy kliknąć na wybrany program prawym przyciskiem i wybrać polecenie Uruchom w piaskownicy.

Obraz

Po podwójnym kliknięciu na ikonę aplikacji w zasobniku uruchomione zostaje jej główne okno. Widzimy w nim aktywne piaskownice i elementy w niej uruchomione. Programy otwarte w izolowanym środowisku rozpoznamy dodatkowo po żółtym obramowaniu.

Obraz

Bezpieczna przeglądarka

Sandboxie dodaje skrót do przeglądarki internetowej na pulpicie. Uruchamiając go, otworzymy naszą domyślną przeglądarkę w piaskownicy. Możemy dzięki temu swobodnie korzystać z internetu z dużo większym poziomem bezpieczeństwa. Potencjalne zagrożenia będą miały znacznie ograniczony wpływ na nasz system (i dostęp do plików).

Obraz

Usuwanie danych

Wszelkie operacje na plikach wykonywane w ramach piaskownicy są dostępne tylko w jej obszarze i są usuwane po jej wyłączeniu. Możemy jednak kontrolować ten proces.

Na przykład – jeżeli pobieramy jakiś plik za pomocą przeglądarki uruchomionej w Sandboxie, otwarte zostaje okno przywracania, w którym możemy zapisać plik na stałe, klikając na przycisk Przywróć.

Obraz

W celu ręcznego usunięcia danych z piaskownicy klikamy prawym przyciskiem na ikonę w zasobniku i z menu danej piaskownicy wybieramy Usuń zawartość. W otwartym oknie widzimy podsumowanie zebranych danych i (ewentualnie) zachowanych plików. Klikając na przycisk Usuń z piaskownicy, wyczyścimy wszystkie zebrane dane.

Program Sandboxie znaleźć można w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)