Sandboxie 5.33.2

Strona główna Windows Bezpieczeństwo Inne programy zabezpieczające
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Sandboxie to program służący do ochrony komputera przed potencjalnie szkodliwym wpływem wybranej aplikacji.

Oprogramowanie tworzy specjalną „sferę ochronną”, w której możemy umieścić wiele popularnych programów takich jak przeglądarki internetowe, klienty poczty, komunikatory czy programy P2P - wszelkie zmiany wprowadzone do systemu przez monitorowane aplikacje mogą zostać cofnięte. Co więcej Sandboxie pozwala narzucać działającym w chronionej przestrzeni programom liczne ograniczenia w dostępie do sieci, sterowników, plików i innych zasobów.

Ułatwieniem dla mniej zaawansowanych użytkowników może być gotowy pakiet ustawień z domyślą konfiguracją dla kilku popularnych aplikacji.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Prosty, wysoce konfigurowalny, zapewnia bezpieczeństwo w obszarze najbardziej narażonym jak przeglądarka internetowa, i dużo więcej....
Ograniczenia wersji free, poza tym brak.
ocena użytkownika
27.09.2015 17:56 • Recenzja do wersji 5.04

Sandboxie, to niezastąpiona, ale też przez wielu chyba niedoceniana aplikacja, jeśli idziemy w sieci w nieznane, to soft wysoce zalecany, przydatny szczególnie serwującym po wodach mniej znanych albo dobrze znanych o konkretnej reputacji lub tylko po to by lekko podnieść bezpieczeństwo podczas przebywania w sieci, gdzie niekiedy ''lekko'' ma wręcz znaczenie zasadniczo tyle znaczące, co wystarczająco by się obronić przed złośliwym oprogramowaniem poprzez odizolowanie go. Zdecydowanie obowiązkowy soft dla Windows pozwalający także testować aplikacje z niepewnych źródeł, lub po prostu takie, których nie wiadomo czy chcemy używać, tu dana jest możliwość odpalenia ich i sprawdzenia bez wprowadzania zmian na komputerze. Oczywiście program wymaga odpowiedniego skonfigurowania do tego by wykorzystać jego funkcje w pełni. Po odpowiednim skonfigurowaniu dużo zyskuje.
Między innymi na start warto ustawić automatyczne czyszczenie/opróżnianie piaskownicy, co przy zamknięciu aplikacji skutkuje zamknięciem uruchomionych weń programów, warto ustawić także automatyczne przywracanie przydatne przy pobieraniu plików za pomocą managera wbudowanego w przeglądarkę, lub jakiegokolwiek programu do tego jeśli został uruchomiony w piaskownicy, gdzie w zakładce migracja plików domyślną pojemność kilkudziesięciu MB warto podnieść do co najmniej 2GB lub wg. potrzeb.
Przy korzystaniu z internetu na kontach o uprawnieniach administratora można takowe uprawnienia obniżyć dla aplikacji uruchamianej w Sandboxie, minusem tego niewielkim jest, że na kontach użytkowników pałęta się wówczas również monit informujący o tym.
Minimalnie ''czarując'' więcej poprzez skopiowanie ciągu znaków do ścieżki programu i wklejając we właściwościach innych programów przed początkiem ich ścieżki np. "D:\Pr File\Sandboxie\Start.exe" dodając przed D:\Pr File\Winamp\winamp.exe" uzyskując "D:\Pr File\Sandboxie\Start.exe" "D:\Pr File\Winamp\winamp.exe" można ustawić automatyczne uruchamianie dowolnych programów domyślnie w piaskownicy, ale ten manewr można zostawić a na początek używać zwykłego ''Uruchom w piaskownicy''
Dostęp do ustawień = Sterowanie Sandboxie - > Piaskownica - > DefaulytBox - > Ustawienia piaskownicy.
Konfiguracja jest względnie intuicyjna, chociaż może nie dla pierwszy raz instalującego ów soft użytkownika, niemniej wersja jest po polsku i nie ma elementów ''zaspawanych'' więc trzeba go tylko trochę poznać, żeby w pełni skutecznie go używać.
Czy zdjąć uruchamianie Sandboxie z auto-startu jest już sprawą indywidualna zależną od potrzeb lub upodobań, osobiście polecałbym zdjąć, zadziała kiedy zostanie uruchomiona.
Po miesiącu trzeba się zacząć przyzwyczajać do odczekania pięciu sekund przy starcie = ograniczenie wersji bezpłatnej, ale korzyści wynikające z odczekania są zdecydowanie zawsze większe niźli uważanie tych pięciu sekund dziennie za czas stracony, w wersji płatnej ograniczenie nie występuje. Dalszym ograniczeniem wersji free jest możliwość uruchomienia jednocześnie tylko jednej piaskownicy choć utworzyć takich o dowolnej nazwie i różnych konfiguracjach możemy wg. uznania kilka, w wersji płatnej ograniczenie to, tak jak poprzednie i kilka innych nie występuje.
Po kilku tygodniach używania łatwo wpaść w nawyk odpalania aplikacji w Sandboxie, należy jednak pamiętać w sytuacji kiedy wyniki pracy mają zostać, o tym by przed zamknięciem/opróżnieniem (zależnie od konfiguracji) te przywrócić.
Przede wszystkim zainstalowanie programu, to sprawa nieodłączna dla przeglądarek pozwalająca zachować bezpieczeństwo w miejscach znanych jak i tych z gruntu cieszących się złą sławą ..