Sanepid: ujawniono e-maile interesantów, zhackowano strony oddziałów

Sanepid: ujawniono e‑maile interesantów, zhackowano strony oddziałów

fot. Michał Dubiel/Reporter/East News
fot. Michał Dubiel/Reporter/East News
08.02.2021 20:54, aktualizacja: 06.03.2024 21:44

Sanepid ma powody do zmartwień. Serwis niebezpiecznik ujawnił dwie niepokojące informacje. W jednym z jego oddziałów doszło do naruszenia RODO i upublicznienia adresów e-mail interesantów, a przy okazji duża część witryn internetowych powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zostało zhackowanych.

Pierwszy przypadek to klasyczny błąd ludzki, który miał miejsce w Sanepidzie w Piotrkowie Trybunalskim. Wygląda na to, że pracownica placówki zapomniała o zaznaczeniu opcji UDW (ukryte do wiadomości) przy odpisanu na zapytanie dotyczące udzielenia informacji publicznej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

fot. Niebezpiecznik

Owszem, błąd był tutaj po stronie pracownika, ale nigdy nie zaistniałby, gdyby administracja informatyczna zastosowała mechanizm, który uniemożliwia odpisanie na wiadomość w ten sposób, albo wyświetlałby ostrzeżenie i wymagał dodatkowego potwierdzenia.

Druga niepokojąca sytuacja dotyczy przejęcia witryn powiatowych sanepidów. Ktoś dostał się do ich systemów i wgrał niepożądane treści - dziwne reklamy w języku rosyjskim.

Niebezpiecznik spekuluje, że intruzi wykryli błąd w konfiguracji CMS-a (systemu do zarządzania treściami na stronie), lub wykorzystał formularz wgrywania plików do wrzucenia rosyjskich treści. Sytuacja występowała przez dłuższy czas - najprawdopodobniej od listopada 2020.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)