Ściana nie wystarczy. Przegląd ekranów do projekcji dla każdego salonu

Ściana nie wystarczy. Przegląd ekranów do projekcji dla każdego salonu

Projektor z depositphotos
Projektor z depositphotos
27.02.2018 17:15, aktualizacja: 01.03.2018 12:54

Planując zakup rzutnika do kina domowego warto zastanowić się też nad tym, na jaką powierzchnię będzie rzucany obraz. Do domu najlepiej wybrać ekran o proporcjach 16:9, który sprawdzi się przy ogólnodostępnych filmach, telewizji i grach. Do wyboru mamy kilka typów ekranów, montowanych na różne sposoby i wymagających różnej obsługi – ramowe, elektryczne montowane do ściany lub sufitu i wyposażone w napinacze. Oczywiście przed zakupem warto zmierzyć ściany i określić maksymalne wymiary ekranu, jaki się zmieści w salonie.

Jeśli salon można zupełnie zaciemnić, polecane są ekrany szare, bardziej neutralne. Warto też zwracać uwagę na czarną ramkę, która ułatwia kalibrację projektora i poprawia subiektywny kontrast obrazu. Jeśli za ekranem znajduje się kolorowa ściana, jego tylna strona powinna być czarna, by nie przepuszczał światła odbitego od ściany.

Szukając ekranu spotkacie także modele manualne, które należy rozwinąć ręcznie – raczej nie polecamy ich ze względu na uciążliwość rozwiązania, ale wyróżniają się niską ceną. W przestrzeni mieszkalnej nie sprawdzi się raczej też ekran rozkładany na statywie, gdyż nie będzie przenoszony między seansami, a statywy zajmują dodatkową przestrzeń.

Spis treści

  • Kauber Econo Electric – ekran elektryczny na każdą kieszeń(#jeden)
  • Kauber InCeiling – idealny do sufitu podwieszanego(#dwa)
  • Kauber White Label – dobry ekran na ścianę(#piec)
  • Kauber Salon – elegancka rama(#trzy)
  • Kauber InCeiling Tensioned CV – składany, ale zawsze gładki(#cztery)

Kauber Econo Electric – ekran elektryczny na każdą kieszeńEkrany Kauber Econo to najprostsze, zwijane do kasety ekrany, które można zamontować na ścianie lub na suficie, po prostu przykręcając poziomą kasetę do powierzchni. Ekran będzie rozwijany przez silniki sterowane pilotem, znajdującym się na przewodzie, ale można zamontować inne sterowanie – na przykład odbiornik podczerwieni, by sterować pilotem.

Seria Kauber Econo Electric obejmuje ekrany prezentacyjne i do multimediów, więc przy zakupie warto upewnić się, że kupujemy model 16:9. Powierzchnia ekranu typu Matt White została otoczona czarną ramką, podnoszącą kontrast.

Niestety ekran rozwinięty będzie gromadził kurz, zwinięty zaś po latach zacznie się fałdować. Z drugiej strony nie wymaga dużego wkładu finansowego, a wciąż robi wrażenie.

Kauber InCeiling – montaż w suficie podwieszanymCoraz większą popularność zyskują sufity podwieszane, w których można ukryć oświetlenie, czasem nagłośnienie, a także ekran. Służą do tego kasety nasufitowe, w których chowany jest ekran elektryczny. Można go rozwinąć pilotem lub zamontować inne sterowanie. Ponieważ wszystko będzie ukryte pod powierzchnią sufitu, nie trzeba martwić się o widoczne przewody.

Ekran chowany w suficie to doskonałe rozwiązanie dla salonów, w których zachowana ma być dyskrecja i sprzęt RTV nie będzie na pierwszym planie. Wadą rozwiązania jest potrzeba dostosowania sufitu – najlepiej montować taki ekran przy okazji remontu. Ekran tego typu jest też obciążony ryzykiem pofałdowania z wiekiem, jak każdy ekran składany. Mamy jednak do wyboru białą lub szarą powierzchnię (Grey Pro lub Clear Vision).

Kauber White Label – dobry ekran na ścianęJeśli montaż na suficie nie jest możliwy, a budżet na to pozwoli, warto przyjrzeć się ekranom projekcyjnym White Label, dostępnym z białą powierzchnią i w różnych rozmiarach. Ich aluminiową kasetę można łatwo przykręcić do ściany lub sufitu, ale nie została przeznaczona do ukrywania w suficie podwieszanym. Podobnie jak model ekonomiczny, powierzchnia ekranu została otoczona czarną ramą. Kąt widzenia na powierzchni Matt White Plus wynosi 120 stopni.

Kauber Salon – elegancka rama na ścianęEkran ramowy to taki, który wieszamy w ramie na stałe. Rama ma zwykle ciemne wykończenie, co daje efekt powiększonego kontrastu obrazu, tak samo jak ramki na klasycznych ekranach. Tego typu rozwiązanie przypomina biały obraz na ścianie i nie w każdej przestrzeni będzie się dobrze prezentować.

Z drugiej strony ekrany ramowe mają ogromną przewagę nad składanymi – są od razu gotowe do oglądania i nie ma ryzyka, że z czasem ekran zostanie pognieciony. Jedyne, o co można się martwić, to zachowanie czystości tak dużej, białej powierzchni. Na pewno będzie wymagała regularnego odkurzania.

Kauber InCeiling Tensioned CV – składany, ale zawsze gładkiEkran z napinaczami łączy zalety ramowego i rozwijanego. Powierzchnia jest idealnie płaska, nie widać zagięć nawet po dłuższym czasie korzystania z niego, ale można go schować. Producenci ekranów opracowują zwykle autorskie systemy napinania, które sprawdzą się z ich materiałami i zmieszczą się w konkretnych modelach kaset.

Wspomnianą tu serię ekranów Kauber InCeiling Tensioned można montować w zabudowie sufitowej, będzie się więc fenomenalnie prezentował z sufitem podwieszanym w salonie. Bardziej uniwersalny będzie ekran z serii Blue Label, także wyposażony w system napinaczy.

Jeśli budżet na to pozwala, polecamy tu ekrany montowane do sufitu, które można w salonie ukryć i nie zdradzać gościom, gdzie znajduje się nasze domowe kino. Wymaga to inwestycji w podwieszany sufit i specyficznej instalacji elektrycznej, ale efekt jest wart grzechu. Na ścianie, którą zasłoni ekran, można spokojnie umieścić niewielkie ozdoby i dzieła sztuki. By zagwarantować sobie płaską powierzchnię ekranu na lata, warto zainwestować w taki z systemem napinaczy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)