Scottie Go! Labirynt – nowa odsłona gry planszowej, która uczy programowania

Scottie Go! Labirynt – nowa odsłona gry planszowej, która uczy programowania

Scottie Go! Labirynt to kolejna z serii polskich gier, uczących dzieci podstaw programowania
Scottie Go! Labirynt to kolejna z serii polskich gier, uczących dzieci podstaw programowania
02.12.2018 15:30, aktualizacja: 02.12.2018 17:35

Nauka programowania w młodym wieku jest wysoko na liście priorytetów współczesnego społeczeństwa. Jedną z lepszych pomocy edukacyjnych w tej dziedzinie okazała się polska gra Scottie Go!, łącząca fizyczne elementy z aplikacją mobilną. Bestseller doczekał się kontynuacji i nowych elementów w rozgrywce – oto Scottie Go! Labirynt.

Zadaniem gracza jest przeprowadzenie sympatycznego kosmity przez labirynt, wykonując po drodze proste zadanie – zwykle trzeba zdobyć po drodze diament, omijać niebezpieczne miejsca i korzystać z portali, by skrócić sobie drogę do końca poziomu.

Zasada działania nowszej wersji gry jest taka sama jak pierwszej wersji. W pudełku znajdziemy komplet 57 kartonowych elementów, przypominających puzzle, z których należy ułożyć schemat blokowy programu. Na pochwałę zasługuje projekt pudełka – wewnątrz znajdziemy formę, pozwalającą utrzymać elementy w odpowiednim porządku. Pudełko jest mniejsze niż do pierwszego wydania Scottie Go! i zawiera mniej elementów, nie ma też planszy mającej ułatwić układanie algorytmów, ale to mała strata. Do układania wystarczy dowolna płaska powierzchnia, a części układanki mają wycięcia, ułatwiające dopasowanie.

wnętrze pudełka Scottie Go! Labirynt
wnętrze pudełka Scottie Go! Labirynt

Do dyspozycji mamy klocki rozpoczęcia i zakończenia programu, podstawową pętlę pozwalającą wykonać sekwencję kilka razy (klocki początku i końca powtarzania), operatory odejmowania i dodawania (podając ujemną liczbę kroków, możemy poruszać się do tyłu), liczby oraz polecenie kroku, obrotu i podniesienia przedmiotu. Każdy z elementów jest opisany na rewersie i oznaczony indywidualnym numerem. Klocki są kompatybilne z wcześniejszą wersją gry i można używać ich zamiennie. Ponadto potrzebna będzie aplikacja mobilna Scottie Go! Labirynt, w której uruchamiany będzie nasz program.

  • scena ze wstępu do gry – Scottie spodziewa się problemów
  • plansza z kolejnymi poziomami gry i menu
[1/2] scena ze wstępu do gry – Scottie spodziewa się problemów

Po uruchomieniu gry trzeba wybrać aparat smartfonu, którym będzie skanowany nasz program, podać imię gracza (można założyć kilka profili dla różnych osób) i można zacząć zabawę. Po obejrzeniu wstępu, w którym poznamy historię podróży kosmity o imieniu Scottie, możemy przejść do planszy z kolejnymi poziomami gry. W wersji podstawowej mamy do przejścia około połowy poziomów oraz dostęp do kompendium wiedzy z lekcjami podstaw programowania. By uzyskać pełną wersję gry, należy wpisać klucz licencyjny z kartki, którą znajdziemy w pudełku – to staromodny dowód, że oryginalna gra została kupiona.

zadanie numer 8
zadanie numer 8
zadanie numer 13 po zaliczeniu pierwszego punktu kontrolnego
zadanie numer 13 po zaliczeniu pierwszego punktu kontrolnego

Labirynty nie są tak oczywiste, jak plansze w podstawowej wersji Scottie Go!. Na przybysza z innego świata czeka 56 poziomów o rosnącym poziomie trudności, nastawionych bardziej na rozwiązywanie łamigłówki niż projektowanie długiego programu. Za przejście każdego poziomu zdobywamy 1, 2 lub 3 gwiazdki. Gra zachęca do tworzenia programów zwięzłych i jeśli wykryje, że rozwiązanie można napisać krócej, powiadomi o tym użytkownika.

proces skanowania programu ułożonego z klocków
proces skanowania programu ułożonego z klocków

Programy układamy z dostarczonych klocków, zaczynając i kończąc je fioletowymi elementami. Ułożony program należy następnie zeskanować aparatem smartfonu lub tabletu. Dzięki kodom nadrukowanym na klockach aplikacja rozpozna wszystkie elementy i pokaże wzór programu na ekranie przed uruchomieniem. Następnie możemy obserwować kolejne kroki naszego bohatera na planszy i ewentualnie znaleźć miejsce, gdzie popełniliśmy błąd. Gra jest estetyczna, opatrzona przyjemnymi animacjami i dobrze udźwiękowiona, dzięki czemu zabawa z nią jest bardzo przyjemna.

  • 2 gwiazdki – program można skrócić
  • strona almanachu w grze
[1/2] 2 gwiazdki – program można skrócić

Gra została przygotowana dla adeptów programowania, którzy skończyli 6 lat i dla starszych może być nieco monotonna, gdyż poziom trudności rośnie powoli. Nie można jednak powiedzieć, że gra jest nudna. Plansze zostały tak przygotowane, by trzeba było ruszyć głową, czasami w nieszablonowy sposób, dzięki obecności portali na planszach.

Czego uczy Scottie Go! Labirynt?

W tym miejscu muszę zwrócić uwagę na pewną wadę rozwiązań, która może wprawić w zakłopotanie bardziej doświadczonych programistów. W „dorosłych” projektach przy pisaniu programu trzeba zadbać o możliwość rozwijania go i łatwego wprowadzania modyfikacji. Scottie Go! nie nagradza tego podejścia. Program w grze jest skończonym produktem i ma być jak najkrótszy, co może nie spodobać się zawodowcom. Pamiętajcie jednak, że mamy do czynienia z zabawką edukacyjną dla dzieci od 6 roku życia.

Grą Scottie Go! Labirynt można bawić się w pojedynkę, ale najlepiej sprawdza się w grupie, gdy dzieci mogą współpracować i wspólnie wymyślić rozwiązanie. Jeśli chodzi o praktyczne umiejętności, łamigłówki na pewno wymagają sporo liczenia i trochę wyobraźni przy planowaniu przejść przez portale. Na jednej planszy mogą znajdować się maksymalnie 4 portale i liczne przeszkody, a także punkty kontrolne, przez które trzeba przejść.

przykładowy program i strona z instrukcji
przykładowy program i strona z instrukcji

Przede wszystkim jednak gra pozwala zrozumieć podstawę programowania proceduralnego, czyli rozkładanie zadania na kroki do wykonania po kolei oraz pętle. Labirytny są tak skonstruowane, by powtarzanie sekwencji kroków było potrzebne, by dotrzeć do wyjścia i dzięki temu można sporo się nauczyć o zastosowaniach pętli. W przyszłości dobrze byłoby wprowadzić także zmienne w postaci jakiegoś schowka – koncepcja nie jest trudna i dzieciaki powinny sobie z nią poradzić. Almanach w grze bardzo dobrze wyjaśnia zastosowanie pętli i innych elementów gry.

Ile kosztuje Scottie Go! Labirynt?

Gra Scottie Go! Labirynt jest już dostępna w sklepie internetowym twórców tytułu w cenie 139,90 zł. To pierwsza gra z serii Scottie Go! Adventures, które dostarczą jeszcze więcej kombinowania i łamigłówek, a także więcej interakcji z otoczeniem niż oryginalna Scottie Go!. Grami warto się zainteresować, ponieważ rzadko zdarza się, by nauka programowania została połączona z fizycznymi elementami w taki sposób.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)