„Serce” Samsunga Galaxy Alpha z bliska: trudno będzie pokonać iPhona 6

Strona główna„Serce” Samsunga Galaxy Alpha z bliska: trudno będzie pokonać iPhona 6
20.08.2014 13:26
„Serce” Samsunga Galaxy Alpha z bliska: trudno będzie pokonać iPhona 6

Samsung może się pochwalić nowym, całkiem ciekawymmikroprocesorem (a właściwie układem SoC). Exynos 5430, pierwszyczip Koreańczyków wykonany w procesie 20 nm, pojawił się jednak wtrudnym dla firmy momencie. Pierwszym urządzeniem z Exynosem 5430będzie smartfon Galaxy Alpha, przez niektórych typowany na głównegokonkurenta iPhona 6. Jednak utrzymywany wciąż w ścisłejtajemnicy układA8 – procesor nowego smartfonu z Cupertino – ma być czymś,czego branża mobilna jeszcze nie widziała. Czy nowy Exynos zdołachoćby nawiązać z nim walkę?

Po prawdzie, mikroprocesory Samsunga z linii Exynos nie były dotej pory znane z mocy obliczeniowej. Owszem, zdołały nawet wyjśćpoza świat urządzeń mobilnych, trafiając do kilku modelichromebooków, ale i tam ich perspektywy bledną. Niedawno z Exynosazrezygnował HP, w swoim nowym chromebooku wykorzystując procesorIntela. W samym zaś świecie ARM uwagę wszystkich wykradła NVIDIA,prezentującrewolucyjny 64-bitowy układ Tegra K1 z rdzeniami „Denver”.

350111430688925633

Nowy Exynos nie wygląda tymczasem na wielki krok naprzód wporównaniu do czipów 5420 czy 5422. Oczywiście przejście na nowyproces 20 nm High-k Metal Gate, oznacza odczuwalne zmniejszeniezużycia energii (wg Samsunga nawet o 25% w porównaniu do układówwykonanych w dotychczas używanym procesie 28 nm), ale jeśli chodzio wydajność, to cudów nie powinniśmy się spodziewać.

Zwiększono nieco częstotliwość zegarów – cztery rdzenie A15taktowane są zegarem 1,8 GHz, zaś cztery energooszczędne rdzenieA7 zegarem 1,3 GHz (to standardowa architektura ARM big.LITTLE, wktórej słabsze rdzenie wykorzystywane są wtedy, gdy urządzenienie pracuje pod dużymi obciążeniami roboczymi). W razie potrzebybędzie jednak można wykorzystać możliwości heterogenicznegoprzetwarzania (HMP), by zaprząc do pracy jednocześnie wszystkieosiem rdzeni. Znikome są także zmiany po stronie GPU – rdzenieMali T628MP6 będą taktowane zegarem 600 MHz. Sporo za to wzrosłaprzepustowość całego podsystemu pamięci DDR3, zdolnego terazutrzymać częstotliwość 2133 MHz i przepustowość na poziomie 17GB/s.

350111430689122241

W tej sytuacji cała siła nowego procesora nie w CPU, nie w GPU,ale w rdzeniachIP. Ich nowy zestaw, oznaczony jako r3p3, pozwoli po stronie CPUna efektywniejsze bramkowanie zasilania układu i ulepszeniecharakterystyki energetycznej. Debiutuje tu też sprzętowyakcelerator H.265 (HEVC), dzięki któremu nowy czip z łatwościąsobie radzi z wideo 4K. W połączeniu z dwoma procesoramisygnałowymi dla obrazu, Exynos 5430 ma zapełnić w pełnirealistyczne doświadczenia multimedialne– cokolwiek by to miało znaczyć.

Ciekawostką może byćpojawienie się dodatkowego rdzenia Cortex A5 o nazwie Seiren,który służy wyłącznie do obróbki dźwięku – od prostegoodtwarzania MP3 po nakładanie na dźwięk efektów w czasierzeczywistym, a nawet rozpoznawanie głosu. Zastępuje on w tej rolidotychczas stosowany przez Samsunga programowalny układ FPGA. Więcejo tym ciekawym rozwiązaniu możecie dowiedzieć się zprzygotowanego przez inżynierów Samsunga artykułu.

Jak to wszystko sprawdzisię w realnych zastosowaniach zobaczymy już we wrześniu – wtedyto zadebiutuje nowy flagowy model Galaxy Alpha z Exynosem 5430.Będziemy jednak bardzo zdziwieni, jeśli Samsung zdoła tu dorównaćApple. Firma z Cupertino, dzięki współpracy z tajwańskim TSMC,też korzysta z procesu 20 nm, a jej autorska architektura64-bitowego rdzenia bliższa jest temu, co znamy z Haswella, niż zukładów innych producentów ARM.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Komentarze (17)