Sieć Windows SMB/CIFS na Androidzie z google'owym klientem Samby

Sieć Windows SMB/CIFS na Androidzie z google'owym klientem Samby

Sieć Windows SMB/CIFS na Androidzie z google'owym klientem Samby
06.07.2017 12:08, aktualizacja: 06.07.2017 12:27

Samba to opensource’owa implementacja protokołu sieciowegoSMB/CIFS, bez której nasze komputery z Linuksem czy macOS-em byłybybezużyteczne w sieciach lokalnych Windows. A co ze smartfonami? NaAndroida można znaleźć zaawansowane menedżery plików, zwtyczkami zapewniającymi obsługę SMB, ale z poziomu samego systemudostępu do zasobów sieci lokalnej nie mamy. Brak ten może wypełnić aplikacja Android Samba Client, która pojawiła się właśnie w Google Play.

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, może nawet póki co zaprosta: aby uzyskać dostęp do udostępnionego zasobu, należy znaćjego nazwę, nie ma tu możliwości przeskanowania sieci. Jeślizasób nie jest publiczny, poniżej podajemy swój login i hasło.Pozostaje tylko dotknąć przycisk Mount – i to wszystko.

Po zamontowaniu możemy przeglądać zasoby sieci lokalnej przezdowolny, nawet systemowy menedżer, nie ma żadnych problemów zkopiowaniem plików między urządzeniami, a nawet otwieraniem ich zezdalnego zasobu – np. by odtworzyć film przechowywany na dyskuNAS.

Obraz

Androidowy klient Samby został zbudowany na bazie Samby4.5.1, jego kod źródłowy dostępny jest na GitHubie.Należy traktować go wciąż jako prototyp – wspiera tylko starąwersję SMBv1, wyłączoną już na nowszych wersjach Windowsa zewzględów bezpieczeństwa, nie daje żadnych możliwościzarządzania zasobami i ich automatycznego znajdowania.

Android Samba Client znalazł się w naszej bazie oprogramowania –oczywiście tylko na Androida.

Uwaga: producentem aplikacji jest Marketing @ Google, a nie Google Inc., ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że jest to google'owe konto dla mniej oficjalnych projektów.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)